Fotbal extern Messi a fost dezgustat de decizia lui Pochettino de a-l schimba! 5 jucători care au refuzat să iasă de pe teren
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Marti 21 Septembrie 2021, 08:03
Data actualizarii: Marti 21 Septembrie 2021, 08:58

PSG a reușit să câștige duminică seară în duelul cu Lyon, dar Messi a fost schimbat în minutul 76,  când scorul era egal.

Decizia de a-l schimba pe Lionel Messi cu Achraf Hakimi a ridicat multe sprâncene și l-a pus pe Mauricio Pochettino într-o lumină proastă.

Antrenorul argentinian și-a justificat alegerea făcută prin faptul că golul victoriei a fost marcat după ce starul adus de la Barcelona a fost schimbat. Golul victoriei a fost aplaudat de Leo Messi, însă expresiile de pe fața argentinianului au arătat faptul că acesta a fost complet deranjat de decizia luată de tehnicianul lui PSG. Sunt însă exemple de fotbaliști care au refuzat să iasă de pe teren chiar dacă antrenorul a luat decizia de-ai schimba.

• Messi a fost dezgustat de decizia lui Pochettino de a-l schimba! 5 jucători care au refuzat să iasă de pe teren

5. Kepa Arrizabalaga

Finala Cupei Ligii din sezonul 2019 dintre Chelsea și Manchester City l-a făcut remarcat pe Kepa Arrizabalaga, care a refuzat să fie înlocuit în prelungiri după ce a suferit o lovitură la genunchi. Acesta a intrat în conflict cu Maurizio Sarri, antrenorul lui Chelsea de la aceea vreme și timp de două minute fani prezenți pe stadion au rămas confuzi de neînțelegerea avută între cei doi.

4. Zlatan Ibrahimovic

Zlatan Ibrahimovic, pe când activa pentru prima oara la AC Milan, a refuzat să iasă de pe teren după ce a suferit o lovitură puternică. Suedezul a marcat dintr-un gol spectaculos din foarfecă împotriva lui Fiorentina în aprilie 2010. El s-a accidentat mai apoi la sărbătorirea golului la care s-a dus șchiopătând. Antrenorul lui Milan la acea vreme, Max Allegri, s-a gândit să-l înlocuiască pe suedez, dar Zlatan a respins decizia.

3. Carlos Tevez

În timp ce juca pentru Manchester City, Carlos Tevez și-a văzut numărul pe tabela ridicată de arbitrul de rezerva ca parte a unei înlocuiri planificate de Roberto Mancini înainte de fluierul final într-o partidă contra lui Bolton Wanderers din 2010. El i-a făcut semn managerului că nu vrea să iasă, dar în cele din urmă a cedat după ce banca tehnică a luat foc. În loc să aleagă să primească aplauze din partea fanilor prezenți pe Etihad Stadium, acesta a contestat decizia tehnicianului de-al scoate de pe teren.

2. Lionel Messi

În 2014, antrenorul Barcelonei, Luis Enrique, a încercat să-l scoată pe Lionel Messi în duelul din La Liga cu Eibar, pe când echipa sa fiind cu trei goluri în avantaj, iar argentinianul și-a făcut și el prezența pe tabela de marcaj. Antrenorul a precizat clar înaintea partidei că Messi va fi odihnit pentru ultimele 15 minute ale meciului, doar că atacantul a făcut un gest cu degetul că vrea să rămână pe teren. Cei doi au intrat într-un război al semnelor înainte ca Messi să-și lase capul plecat și să refuze indicațiile antrenorului. Într-un final, Neymar a fost scos de pe teren și înlocuit de Munir El Haddadi.

1. Cristiano Ronaldo

Superstarul lui United, Cristiano Ronaldo, a refuzat să iasă de pe teren în timp ce juca la Real Madrid într-o întâlnire extrem de importantă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Bayern Munchen în aprilie 2017. Zidane a crezut că ar fi corect să-l înlocuiască pe Ronaldo cu Asensio, deoarece Bayern conducea cu 2-1 în manșa secundă pe Santiago Bernabeu, scorul fiind egal la general. Starul portughez înscrisese deja singurul gol al lui Real Madrid în minutul 76. Meciul a intrat în prelungiri și Ronaldo a înscris din nou în minutele 105 și 110 și a condus-o pe Los Blancos la victorie.