Sadio Mane Mohamed Salah senegal Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 23:46
Data actualizarii: Luni 07 Februarie 2022, 00:03

Senegalul lui Sadio Mane a câștigat Cupa Africii după o finală cu Egipt.

Sadio Mane putea decide meciul în timpul regulamentar, dar a ratat un penalty acordat de arbitru în minutul 7.  A fost 0-0 în timpul regulamentar, după care au urmat prelungiri și, apoi, penalty-uri.

Mane l-a bătut pe Salah! Senegalul câștigă Cupa Africii pe Națiuni!

Egiptenii au ratat primii prin Abelmonem. A urmat și ratarea lui Sarr, care putea încheia socotelile mai repede pentru senegalezi. Nici Lasheen nu a transformat pentru egipteni de la punctul cu var, iar lovitura decisivă a venit chiar din piciorul lui Sadio Mane.

Decarul lui Liverpool a punctat și a adus primul trofeu al Cupei Africii pe Natiuni pentru țara sa, care a mai fost finalistă și în 2002, respectiv 2019.

Egiptul este cea mai titrată țară din istoria competiției, cu șapte trofee, ultimul cucerit în 2010.

Pentru egipteni a evoluat și Mohamed Salah, colegul lui Sadio Mane de la Liverpool și golgheterul ”cormoranilor”, dar acesta nu a mai apucat să execute de la punctul cu var.