ll mai tii minte pe Jeremy Bokila, supergolgheterul Petrolului? Congolezul, erou dupa ce a batut Coasta de Fildes si pe Yaya Toure

Jeremy Bokila Coasta de Fildes Congo Cupa Africii pe Natiuni Fotbal extern
Data publicarii: Joi 16 Octombrie 2014, 17:39
Data actualizarii: Joi 16 Octombrie 2014, 17:49

Nationala statului Congo a reusit o victorie de senzatie in fata mult mai bine cotatei tari a lui Yaya Toure, Gervinho si Wilfried Bony - Coasta de Fildes.

Congolezii au castigat in preliminariile Cupei Africii pe Natiuni cu scorul de 4-3, pe teren propriu, gratie unei duble marcate de nimeni altul decat Jeremy Bokila, fostul golgheter al Petrolului.

Plecat de la Petrolul in urma cu mai bine de un an, dupa ce a reusit sa-i aduca primul trofeu formatiei ploiestene dupa aproape doua decenii, Bokila nu s-a impus la Terek Groznyi, insa este om de baza la nationala.

Bokila a marcat prima dat ain minutul 40 al partidei disputate in fata Coastei de Fildes, pentru ca in repriza secunda oaspetii sa revina de la 1-3 si sa egaleze. Bokila a declansat nebunia cu un gol in minutul 89!

In urma acestei victorii, Congo a egalat Coasta de Fildes in clasamentul grupei de calificare la Cupa Africii pe Natiuni, ambele tari avand in acest moment cate 6 puncte stranse in patru partide. Liderul grupei este Camerun, care a acumulat 10 puncte.

Golul zilei dat de un coleg al lui Bokila

In meciul dintre Republica Democrata Congo si Coasta de Fildes s-a consemnat si cel mai frumos gol al zilei in preliminariile Cupei Africii.

Congolezul Junior Kabananga a reusit sa inscrie cu o executie spectaculoasa, din foarfeca!