rachid bouhenna FCSB Grecia Ionikos Lamia Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 09:14
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 09:17

Ionikos, formația la care este legitimat Rachid Bouhenna, fostul stoper de la FCSB și CFR Cluj, a retrogradat dramatic în liga secundă din Grecia.

Fără Bouhenna în lot, suspendat, Ionikos avea nevoie de o victorie în ultima etapă din play-out contra rivalei directe petru salvare, Lamia. A condus cu 2-0 încă din prima repriză, însă adversarii au egalat în actul secund, 2-2, astfel că trupa fostului jucător de la FCSB și CFR Cluj a retrogradat de pe locul 13, penultimul.

Rachid Bouhenna a retrogradat cu Ionikos după o finală dramatică

Ionikos a deschis scorul în minutul 30, prin Eleftheriadis, iar șapte minute mai târzu și-a majorat avansul grație reușitei lui Jose Canas. Lamia a reușit să se salveze de la retrogradare mulțumită reușitelor lui Cristopher Nunez (53) și Zoran Tosic (73).

După meciul dramatic de pe teren propriu, Nikos Katsikas, antrenorul interimar de la Ionikos, a izbucnit în lacrimi la centrul terenului, unde se afla alături de jucătorii săi.

"Cei de la Ionikos au fost devastați, fanii au înghețat în tribune, iar jucătorilor nu le-a venit să creadă ce s-a întâmplat.

Interimarul Nikos Katsikas, sufletul vestiarului, nu a putut fi consolat. Șocat de cele întâmplate, nu și-a putut opri lacrimile și a izbucnit în plâns, înconjurat de jucători la mijlocul terenului", au scris grecii de la Sport FM.

Pe lângă Rachid Bouhenna, printre jucătorii care retrogradează cu Ionikos se numără și Dmytro Chygrynskyi (36 de ani), fundaș ucrainean care a evoluat pentru FC Barcelona în sezonul 2009/2010.

• Dat afară de FCSB, Rachid Bouhenna a jucat foarte puțin în Grecia. Fundașul algerian a evoluat în cinci partide la Ionikos și a strâns în total 177 de minute, de cele mai multe ori fiind rezervă neutilizată.

Clasament final play-out Grecia

Gigi Becali anunța plecarea lui Bouhenna din august: "Nu mai vede iarba în viața lui!"

După doar patru meciuri jucate în campionat de Bouhenna, Gigi Becali anunța, în august, că fundașul nu va mai evolua pentru vicecampioana României, nemulțumit de prestația acestuia dintr-un meci cu Chindia (3-2).

Bouhenna a mai apărut în echipa lui FCSB doar în lunile octombrie și noiembrie, la meciuri din grupele Conference League și Cupa României, când antrenorii mizau pe cei care erau de obicei rezerve.

"Bouhenna nu mai vede iarba în viața lui. I-am zis lui MM ce îi dai, ce nu-i dau și să plece.  Cu Chindia, Bouhenna a distrus meciul. La primul gol i-a zis adversarului 'Ia mingea, că mie nu îmi place, să dai tu gol!", asta după ce a distrus meciul cu Rapid.

Un jucător greșește... dar atât timp cât distruge echipa. La revedere, aici la FCSB cumpără lumea bilete într-o oră. Mingea trebuie să fie numai la mine. Așa trebuie!", spunea Gigi Becali, în august, la emisiunea Ora Exactă în Sport.