"Înlocuitorul" lui Compagno merge ceas la națională. Mateo Retegui, a doua reușită pentru Italia în tot atâtea partide

Mateo Retegui Italia preliminarii euro 2024 Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 23:05
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 23:12

Italia a jucat în deplasare cu Malta în cel de-al doilea meci din preliminariile pentru calificarea la EURO 2024.

După înfrângerea de pe teren propriu cu Anglia, scor 1-2, campioana europeană en-titre a avut o misiune ușoară în cea de-a doua confruntare din grupa C, impunându-se la scor în fața Maltei.

După prima repriză, Italia conducea cu 2-0, golurile fiind reușite de Retegui și Pessina. Pentru atacantul de 23 de ani de la Tigre este a doua reușită în tot atâtea partide, fiind convocat în premieră la națională de către Roberto Mancini.

Mateo Retegui, în atenția granzilor din Serie A

Evoluțiile solide ale atacantului italian, dar și convocarea la echipa națională i-au crescut cota. Potrivit transfermarkt, aceasta a crescut de la 6,5 milioane euro în toamnă la 8 milioane în prezent.

În sezonul actual, Mateo Retegui a jucat în nouă meciuri pentru Tigre și a marcat de șase ori, în cele 746 minute în care a fost folosit.

Jurnaliștii italieni au dezvăluit că cluburi importante din Serie A au început să se intereseze de fotbalist, printre acestea numărându-se AC Milan, Inter Milano și Atalanta, dar și Atletico Madrid.

"Cinci oferte diferite au ajuns în ultimele trei săptămâni. Patru dintre acestea sunt de la cluburi din Europa", au declarat surse din anturajul clubului.