VIDEO Imagini fără precedent: au oprit meciul și-au dat la monedă să decidă cine ia cupa! După cinci ore, au schimbat totul

India Bangladesh moneda Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 12:45
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 12:47

Gazdele s-au revoltat și nu au vrut să accepte rezultatul.

Imagini fără precedent de la Campionatul U19 al Asiei de Sud (SAFF), desfășurat în Bangladesh. Țara gazdă a întâlnit India în finală, iar câștigătoarea a fost inițial decisă la aruncarea cu moneda!

Haos la finală! Au dat cu moneda să decidă câștigătoarea, dar n-a ieșit bine

India a deschis scorul în minutul 8, dar gazdele au egalat în secvențele de final ale meciului. După 120 de minute, a fost 1-1 și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. La 11-11, după ce toate jucătoarele de câmp transformaseră câte un penalty, arbitra de centru, Anjana Rai, a primit un mesaj de la organizatori și a hotărât brusc să încheie meciul.

Arbitra din Nepal le-a chemat pe cele două căpitane de echipă la centrul terenului și le-a explicat că învingătoarea va fi stabilită cu o aruncare de monedă! India a fost mai norocoasă la această procedură și a ieșit câștigătoare, dar tensiunea a escaladat și s-a declanșat haosul.

Jucătoarele din Bangladesh s-au revoltat, în timp ce din tribunele stadionului din Dhaka au început „să zboare” pietre și sticle. Fotbalistele țării gazdă au rămas pe teren și au cerut socoteală organizatorilor.

După cinci ore de „deliberări”, s-a luat hotărârea finală: victorie pentru toată lumea!

În cele din urmă, s-a luat o altă decizie: meciul să se reia și prima formație care marchează să câștige trofeul! India a refuzat noua „regulă”, impusă ad-hoc, după ce tocmai sărbătorise victoria.

Jucătoarele indiene au plecat la vestiare, în timp ce organizatorii pregăteau scena pentru decernarea medaliilor, fără ca nimeni să știe cine le va lua! După alte cinci ore, s-a anunțat că ambele echipe câștigă meciul și primesc medalia de aur.

„A fost un gest frumos din partea Federației de Fotbal din India (AIFF). Am acceptat decizia de a declara ambele naționale câștigătoare”, a spus o sursă din India pentru publicația Sport Star.