Harry Kane continuă să impresioneze! Record personal stabilit la meciul cu Malta

Harry Kane campionatul european EURO 2024 Fotbal extern Harry Kane
Data publicarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 12:55
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 13:04

Harry Kane, atacantul de la Bayern Munchen, a stabilit un record personal cu golul marcat pentru Anglia în victoria neconvingătoare împotriva Maltei, scor 2-0.

Kane a găsit drumul către poartă, la echipa națională. După ce a primit un cartonaș galben controversat pentru o simulare după un duel cu portarul Henry Bonello în prima repriză, atacantul a înscris în minutul 75.

Reușita lui Kane a venit după o acțiune de echipă spectaculoasă, cu Kyle Walker pasându-i lui Phil Foden prin dreapta, acesta lăsând mingea pentru Bukayo Saka. Atacantul de la Arsenal a centrat la nivelul solului, iar Kane nu a ratat de la șase metri, marcând al 15-lea gol în opt meciuri, potrivit goal.com. Astfel a stabilit un nou record personal, deoarece este pentru prima oară când Kane marchează în opt meciuri consecutive pentru echipa de club și națională.

Record personal stablit de Kane

Kane a fost unul dintre cei mai buni jucători în victoria lipsită de strălucire a Angliei, 2-0, împotriva Maltei. Englezul este într-o formă senzațională de când a făcut pasul către Bayern Munchen de la Tottenham. A înregistrat 21 de goluri și șapte assist-uri pentru Bayern în doar 16 apariții, iar în Bundesliga pare să nu aibă rivali.

Kane va putea să-și extindă seria de goluri la nouă meciuri atunci când Anglia va juca împotriva Macedoniei de Nord, luni.

După acțiunea alături de națională, Kane se va întoarce în Germania pentru a juca împotriva lui Koln alături de colegii săi de la Bayern, pe 25 noiembrie.