VIDEO Fosta adversară a FCSB-ului în Europa a dat contorul peste cap! Condusă la pauză, a scris istorie în doar 37 de minute

Viking Stavanger FCSB HamKam Norvegia Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 17:21
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 17:24

Fosta adversară a celor de la FCSB a fost protagonista unui meci de poveste.

Viking Stavanger, echipă eliminată de FCSB în play-off-ul UEFA Conference League, a întâlnit-o acasă pe HamKam în runda a patra din Eliteserien, prima ligă norvegiană. Echipa oaspete a condus la pauză, după un gol marcat la jumătatea primei reprize. După pauză, s-a declanșat „nebunia”.

Viking Stavanger a marcat de șapte ori în 37 de minute și a câștigat cu 7-3

Viking a marcat de șapte ori în numai 37 de minute și în final s-a impus cu un neverosimil 7-3. Mai mult, toate cele șapte goluri au fost înscrise de jucători diferiți.

D'Agostino (min. 47), Svendsen (min. 49), Bjørshol (min. 60), Salvesen (min. 68), Pattynama (min. 71), Tripic (min. 77) și Nilsen Tangen (min. 84) au semnat cea mai clară victorie a sezonului din Norvegia. Și oaspeții au contribuit la spectacol, marcând de două ori în a doua repriză. Prima oară au făcut 5-2, apoi 6-3.

„E absolut fantastic. La pauză, am avut cea mai bună discuție cu antrenorul. Am stabilit că trebuie să intrăm mai mult în careul advers, să avem mai multă energie și mai multă intensitate. Nu avea rost să fim supărați sau să ne certăm între noi.

Ne-am propus să dăm un gol în primele zece minute ale reprizei și apoi să forțăm victoria. A mers totul perfect!”, a declarat, după meci, Zlatko Tripic, potrivit publicației Dagsavisen.

Viking, eliminată dramatic de FCSB în Conference League

Viking a acumulat șapte puncte și este pe locul trei în clasament, după patru runde. HamKam are șase puncte și ocupă poziția a noua. În următoarea etapă, Viking joacă tot acasă, cu Stromsgodset, iar clubul speră să umple stadionul de 15.900 de locuri.

În august, FCSB a eliminat-o cu mari emoții pe Viking, în Conference League. Norvegienii au câștigat la București, scor 2-1, și au pornit ca mari favoriți returul de la Stavanger. FCSB s-a impus cu 3-1, golul decisiv fiind marcat în minutul 90+4, din penalty, de Radunovic.

În sezonul precedent din Eliteserien, încheiat în noiembrie 2022, Viking a încheiat abia pe locul 11. În Norvegia, campionatul se desfășoară în sistemul primăvară - toamnă, din aprilie în noiembrie.

1,2 milioane de euro valorează fundașul central sloven David Brekalo, cel mai bine cotat jucător al lui Viking.

8 titluri de campioană a Norvegiei are Viking, ultimul în 1991.

11,55 milioane de euro valorează tot lotul echipei norvegiene.