Era „perlă” doar la Hagi! Câte minute a prins Adrian Mazilu și ce notă a primit după un nou eșec al echipei sale

Adrian Mazilu Brighton Vitesse Arnhem Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 19:13
Data actualizarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 19:12

Împrumutat de Brighton la Vitesse Arnhem, Adrian Mazilu (18 ani) nu se impune la echipa olandeză.

Fostul jucătorul al Farului a fost trimis pe teren abia în minutul 82 al meciului pe care Vitesse l-a pierdut categoric cu NEC Nijmegen, scor 0-3.

Adrian Mazilu a primit nota 6,4, după ce a bifat opt minute pe teren

Mazilu a intrat pe gazon imediat după golul de 0-2, în locul lui Gyan de Regt, dar nu a avut realizări. Românul a primit nota 6,4 pe portalul Sofascore, un calificativ sub media echipei sale.

În cele opt minute jucate, Adrian Mazilu a atins mingea de opt ori, a pierdut de două ori balonul și nu a câștigat niciun duel. Totuși, tânărul jucător a avut o acuratețe a paselor de 100% (5 din 5), potrivit Sofascore.

Cu minutele strânse în fața lui NEC Nijmegen, românul a ajuns la 21 de minute jucate pentru Vitesse în campionatul Olandei! Mazilu a mai prins 45 de minute în Cupa Olandei, la meciul pierdut de-ai săi cu SC Cambuur (1-3), când a fost schimbat la pauză.