Dezastru pentru Iniesta! Fostul star al Barcelonei își încheie cariera de jucător la cea mai slabă echipă

Andres Iniesta Barcelona Bojan Krkic Japonia Vissel Kobe Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 10:28
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 10:31

Spaniolul a câștigat de patru ori Liga Campionilor și are în palmares și titlurile de campion mondial și european.

Vissel Kobe, echipa din Japonia pentru care Andres Iniesta joacă din 2018, a ajuns ultima în clasamentul din J1 League, fără vreo victorie după primele 11 etape ale campionatului.

Duminică dimineața, Iniesta a fost introdus în minutul 54 al întâlnirii cu Gamba Osaka, la scorul de 0-0, însă adversara lui Vissel Kobe a dat lovitura în ultimele zece minute, când a marcat de două ori pentru o victorie cu 2-0 facilitată și de superioritatea numerică pe care a avut-o în ultima oră de joc.

Krkic, și el fost la Barcelona, a prins doar 4 minute la Vissel Kobe

Iniesta, care va împlini 38 de ani peste câteva zile și care mai are contract cu japonezii până în ianuarie 2024, este fost campion mondial (2010) și european (2008 și 2012) cu naționala Spaniei și de patru ori câștigător al Ligii Campionilor cu FC Barcelona (2006, 2009, 2011, 2015), echipă de club la care a fost legitimat mai mult de două decenii.

Un alt fost fotbalist al Barcelonei, Bojan Krkic, trecut și pe la AC Milan sau AS Roma, a fost introdus de Vissel Kobe abia în minutul 86 al întâlnirii de duminică dimineața.