Surpriză! Cum a votat jurnalistul din Argentina pentru trofeul ”Balonul de Aur”

kylian mbappe Balonul de Aur Leo Messi Campionate externe
Data publicarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 13:44
Data actualizarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 13:45

Leo Messi (36 de ani) a câștigat Balonul de Aur 2023, al 8-lea trofeu din cariera sa.

Înainte de festivitatea organizată de France Football, mai multe publicații internaționale au anunțat victoria iminentă a sud-americanului, chiar dacă Erling Haaland a câștigat Premier League și UEFA Champions League în acest sezon.

Parcursul Argentinei de la Campionatul Mondial din Qatar i-a adus lui Messi trofeul cu numărul opt, record absolut în fotbal.

Jurnaliștii din mai multe țări au votat pentru câștigătorul Balonului de Aur. Evident, alesul Argentinei a fost Leo Messi, iar în top 5, pe lângă patru argentinieni, se regăsește și Kylian Mbappe (24 de ani), cel care a fost aproape să-i ”sufle” lui Messi Cupa Mondială.

Atacantul, fost coleg cu Messi la PSG, a marcat o ”triplă” în finala de la Mondial, dar nu a reușit să câștige din nou trofeul. Mbappe a fost ales de argentinieni pe locul trei, alături de Leo Messi, Julian Alvarez, Emiliano Martinez și Lautaro Martinez.

Messi a strălucit la Campionatul Mondial

Ajuns la Inter Miami, Messi a primit Balonul de Aur pentru parcursul fabulos de la Campionatul Mondial din Qatar. Acesta a condus Argentina spre marele trofeu și a fost pur și simplu de neoprit.

Messi a contribuit la zece dintre golurile marcate de Argentina. El a marcat de șapte ori și a mai livrat trei pase decisive. "La Pulga" a avut o medie de 1 gol marcat / meci în Qatar. Doar Kylian Mbappe a marcat mai multe goluri, 8.

Argentina a învins chiar Franța în ultimul act, scor 4-2 la loviturile de departajare. A fost 2-2 după 90 de minute și 3-3 după 120 de minute.