Debut de vis pentru Bogdan Andone în Cipru! Cât s-a terminat primul meci în care a stat pe banca noii sale echipe

Bogdan Andone Apollon Limassol Cipru Fotbal extern Bogdan Andone
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 09:30
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 09:29

Antrenorul român a semnat pe 11 februarie cu Apollon Limasson, echipă din primul eșalon al fotbalului din Cipru.

Apollon a făcut deplasarea în Paphos pentru meciul din etapa cu numărul 24, unde a reușit să se impună cu 3-1 în fața celor de la Chloraka, ultima clasată în campionat.

Adversarii au deschis scorul în prima parte a meciului, grație golului lui Marcelo Torres din minutul 20. Tabela a rămas nemodificată până la pauză, iar gazdele au intrat cu avantaj la vestiare.

Însă, în repriza secundă, elevii lui Bogdan Andone au întors soarta meciului cu două goluri rapide: Ioannis Pittas (minutul 64) și Godsway Donyoh (minutul 73).

Primul marcator și-a mai trecut o dată numele pe tabela de marcaj spre finalul meciului, în minutul 89, și a închis tabela la 3-1 pentru Apollon Limassol.

După 23 de meciuri disputate, echipa lui Andone se află pe locul cinci în clasament, cu 38 de puncte din 69 posibile. În acest sens, Apollon Limassol a înregistrat 11 victorii, cinci rezultate de egalitate și șapte înfrângeri.

Cariera de antrenor a lui Bogdan Andone

Din 2017 până în prezent, românul a stat pe banca tehnică a șapte echipe: Olimpia Satu Mare, SSU Poli, Metaloglobus București, Energiticianul, FCSB, FC Voluntari și Apollon Limassol.

Cele mai multe apariții ca principal le-a avut la SSU Poli în perioada iunie 2017 - martie 2018, 24, unde a reușit să strângă o medie de 1.54 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de Transfermarkt.