VIDEO Cum a înscris Grealish primul său gol la echipa națională. Pasatorul surpriză joacă în liga secundă și a debutat cu România.

Jack Grealish Andorra Anglia Preliminarii Campionatul Mondial 2022 Sam Johnstone Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 10:45
Data actualizarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 11:11

Anglia a învins aseară Andorra cu 5-0.

La selecția cu numărul 16 pentru selecționata Angliei, Jack Grealish a reușit să marcheze primul său gol internațional, în victoria de ieri cu 5-0 pe terenul Andorrei din preliminariile Mondialului.

Introdus abia cu un sfert de oră înainte de final, mijlocașul lui Manchester City a primit în minutul 86 o pasă perfectă de la portarul Sam Johnstone și a înscris ultimul gol al întâlnirii.

Până atunci, mai marcaseră în poarta gazdelor Ben Chilwell, Bukayo Saka, Tammy Abraham și James Ward-Prowse.

Portarul titular al Angliei joacă în liga secundă

Anglia este lider necontestat în Grupa I, cu șase victorii și un egal obținute în primele șapte meciuri.

Aseară, cu Andorra, portarul titular, cel care i-a pasat decisiv lui Grealish, a fost Sam Johnstone, de la West Bromwich Albion, echipă din Championship, eșalonul secund englez. Johnstone a debutat la națională în acest an, în amicalul 1-0 cu România.