VIDEO Cristiano Ronaldo a văzut „roșu” direct și a vrut să-l lovească pe arbitru: imaginile care au tulburat întreaga lume

Cristiano Ronaldo Al Hilal al nassr Arabia Saudita Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 09 Aprilie 2024, 01:12
Data actualizarii: Marti 09 Aprilie 2024, 01:35

Cristiano Ronaldo (39 de ani) a cedat nervos în derby-ul Arabiei Saudite.

Al Nassr a pierdut cu Al Hilal, scor 1-2, în semifinalele Supercupei Arabiei Saudite. Salem Aldawsari (min. 61) și Malcom (min. 72) au marcat pentru Al Hilal, în timp ce Sadio Mane a punctat pentru echipa lui Ronaldo, în al nouălea minut de prelungire.

Eliminat, Cristiano Ronaldo și-a ieșit din minți și a vrut să-l atace pe arbitru!

Meciul disputat pe stadionul Mohammed bin Zayed, din Abu Dhabi, a fost extrem de tensionat. Cristiano Ronaldo a fost eliminat de pe teren în minutul 86, după ce a văzut cartonașul roșu direct!

Portughezul a fost sancționat după o altercație cu un adversar, apărătorul Mohammed Al-Bulaihi, și apoi a fost la un pas să facă un gest stupid. Ronaldo a ridicat pumnul și s-a abținut să nu-l lovească pe centralul partidei, Mohammed Al Hoish (VEZI VIDEO ȘI GALERIE FOTO)

În timp ce părăsea terenul de joc, starul lusitan l-a aplaudat ironic pe arbitru. Înainte de a fi eliminat, Ronaldo primise un cartonaș galben în finalul primei reprize, pentru proteste, după ce golul coechipierului său Otavio a fost anulat pentru ofsaid.

„Cea mai proastă zi din viața lui Cristiano Ronaldo!” Ce urmează pentru star

„Cea mai proastă zi din viața lui Cristiano Ronaldo!”, a scris Daily Sports, imediat după meci. Nici până la cartonașul roșu portughezul nu a fost în apele sale. Al Hilal, care domină autoritar sezonul în Arabia Saudită, a fost mai bună decât Al Nassr, iar Ronaldo nu a putut să-și salveze echipa.

Ronaldo va fi suspendat și ar putea să lipsească până la trei meciuri, ca urmare a eliminării de la Abu Dhabi. Al Nassr mai are oricum doar șanse teoretice la câștigarea titlului. După 27 de runde, formația pregătită de Luís Castro e la 12 puncte în urma liderului Al Hilal.

De când a ajuns în Arabia Saudită, Cristiano a marcat 50 de goluri în 55 de meciuri. A reușit și 14 pase decisive, câștigând și un trofeu, Cupa Campionilor Cluburilor Arabe.