Fotbal extern Cele mai bune meciuri din anul 2021! Arena Naționala a oferit cea mai spectaculoasă partidă
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Vineri 31 Decembrie 2021, 19:10
Data actualizarii: Vineri 31 Decembrie 2021, 19:10

Anul 2021 a fost unul extrem de spectaculos din punct de vedere al meciurilor de fotbal.

Ultimele 12 luni au fost cel puțin un rollercoaster pentru lumea fotbalului, dar un lucru care a fost constant este apariția unor meciuri absolut uluitoare. Indiferent dacă au existat sau nu fanii în tribune, pe teren a existat mereu spectacol, așa că iată cele mai frumoase meciuri ale anului 2021.

• Cele mai bune meciuri din anul 2021! Arena Naționala a oferit cea mai spectaculoasă partidă

5. Borussia Monchengladbach 5-0 Bayern Munich

Thrillerele de la un capăt la altul sunt, în general, cele mai plăcute meciuri de vizionat, dar acest joc a fost remarcat de scorul surprinzător de pe tabelă. Pe Borussia Park, la sfârșitul lunii octombrie, campionii ligii și de 20 de ori câștigători ai cupei, Bayern Munchen au fost uimiți de jucătorii lui Adi Hütter în prima rundă a DFB-Pokal, în ceea ce a fost cea mai dureroasă înfrângere a bavarezilor din 1978 încoace. Nimeni nu prezicea o asemenea umilință,  dar de îndată ce primul gol a fost înscris în primele două minute, spectatorii au simțit că echipa lui Julian Nagelsmann avea probleme. Gazdele aveau 3-0 după 21 de minute, când fundașul Ramy Bensebaini a marcat golul trei, înainte ca Breel Embolo să stabilească scorul final în repriza secundă. Acest rezultat este cu atât mai bizar pentru că Gladbach venea după o serie de patru înfrângeri în care au primit 17 goluri.

4. Oldham Athletic 5-5 Forest Green Rovers

Ultimii ani au fost duri pentru Oldham, cu schimbări manageriale constante și participarea în liga a patra după retrogradarea din a treia divizie în urmă cu trei ani. Au existat nenumărate probleme în culise la Boundary Park și a fost incredibil de greu pentru suporterii locali care nu păreau să primească vreo sfărâmă de speranță. Așa că, atunci când clubul care se află pe locul secund în clasament i-a întâlnit pe liderii ligii, Forest Green Rovers la Boundary Park și erau conduși cu 4-1 la scurt timp după pauză, nimeni nu le-ar fi vreo șansă. Totuși, meciul a avut un final nebun cu cinci goluri marcate în ultimele minute, iar fanii lui Oldham au fost de-a dreptul uluiți de spectacolul oferit de echipa lor.

3. Newcastle United 3-4 Manchester City

Poate că nu v-ați aștepta să găsiți Newcastle în această listă, dar acest joc a fost unul nebun. Meciul în sine a fost unul fără miză, cu Manchester City, care era deja campioană când a făcut vizita pe St. James Park în ultima etapă, iar Newcastle era salvată matematic de la retrogradare. Dar ceea ce a urmat a fost unul dintre cele mai captivante meciuri ale sezonului, ambele echipe conducând de două ori. Ferran Torres a fost eroul meciului pentru City, marcând două goluri în două minute la jumătatea reprizei secunde, imediat după ce echipa sa a rămas în urmă pentru a doua oară datorită unei execuții a lui Joe Willock.

2. Croația 3-5 Spania

Acest delicios thriller cu opt goluri a dat startul, probabil, cele mai frumoase zile a fotbalului internațional din toate timpurile. Echipa lui Luis Enrique a avut un început puțin lent de Euro 2020, dar după eșecurile din faza grupelor, spaniolii au început să tureze motoarele în optimile de finală împotriva Croației. Spania a fost condusă într-o manieră bizară când Unai Simon a lăsat mingea să treacă de lini porții după o pasă a lui Pedri de la jumătatea terenul, dar spaniolii au reușit să se mobilizeze și au întors scorul la 3-1. Dintr-o dată, Croația a renăscut, iar Mislav Orsic și Mario Pasalic au marcat în ultimele cinci minute pentru a duce meciul în prelungiri doar pentru ca Alvaro Morata și Mikel Oyarzabal să pună capăt meciului.

1. Franța 3-3 Elveția

Fanii au încercat să-și recapete calmul după ce au urmărit Croația împotriva Spaniei în aceeași zi, însă Franța și Elveția s-au înfruntat mai apoi și au oferit un meci de zile mari pe Arena Națională. Elvețienii au început jocul cu brio, intrând în avantaj după primele 15 minute prin Haris Seferovic, dar dubla lui Karim Benzema a schimbat rapid calculele, înainte ca o execuție de geniu a lui Paul Pogba să le ofere „albaștrilor” un avantaj de două goluri.

Dar, la fel ca Croația cu câteva ore mai devreme, elvețienii au renăscut. Seferovic a marcat cu capul al doilea gol, înainte ca Mario Gavranovic să marcheze pentru a duce meciul în prelungiri și pentru a le oferi suporterilor aflați în București încă 30 de minute de foc. La loviturile de departajare, mingea șutată Kylian Mbappe a fost salvată de Yann Sommer spre deliciul publicului elvețian, iar Xhaka și ai lui au mers mai departe, eliminând campioana mondială. Un meci care cu siguranță va rămâne în istorie, nu doar pentru iubitori de fotbal, dar și pentru spectatorii români aflați în tribune.