Nantes Cupa Frantei Toulouse Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 08:50
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 08:49

Toulouse a câștigat Cupa Franței după un succes categoric în finala contra lui Nantes, de pe Stade de France, scor 5-1.

Toulouse, formație nou-promovată în Ligue 1, a rezolvat finala încă din prima repriză. Jucătorii lui Philippe Montanier conduceau cu 4-0 de la pauză, dublă dublele reușite de Logan Costa și Thijs Dallinga. Nantes a redus din handicap în minutul 75, după penalty-ul transformat de Ludovic Blas, însă Zakaria Aboukhlal a refăcut diferența patru minute mai târziu și a stabilit scorul final.

Aur pentru pierzători și argint pentru câștigători după finala Cupei Franței

La ceremonia de premiere, jucătorii lui Toulouse au primit medaliile de argint, în timp ce pierzătorii de la Nantes pe cele de aur. O situație atipică pentru competițiile sportive, iar mulți fani s-au întrebat dacă este vorba de o greșeală a Federației Franceze de Fotbal.

RMC Sport scrie că Federația din Franța s-a simțit nevoită să vină cu clarificări și a explicat că nu a fost vorba de o eroare. Medaliile de argint se acordă câștigătorilor pentru că inclusiv trofeul Cupei Franței este din argint, în timp ce aurul merge la pierzători.

Pentru Toulouse este primul trofeu major din istoria clubului. De asemenea, este cea mai mare diferență de scor într-o finală din Cupa Franței din 1970 și până în prezent, scrie BBC.

Toulouse a cucerit Cupa Franței după ce a eliminat în acest sezon formațiie Lannion (7-1), Ajaccio (2-0), Reims (3-1), Rodez (6-1) și Annecy (2-1).