Victorie de răsunet pentru Verstappen. S-a impus la MP al Ungariei după ce începuse cursa de pe poziția 10

Grand Prix George Russell Lewis Hamilton Marele Premiu Max Verstappen F 1
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 18:04
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 18:14

Cursa de la Marele Premiu al Ungariei a fost câștigată de Max Verstappen.

UPDATE 18:00 | Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Ungariei la Formula 1, a 13-a etapă a Campionatului Mondial, care a avut loc duminică pe circuitul Hungaroring (4,381 km) de lângă Budapesta.

Verstappen, deţinătorul titlului mondial, a fost înregistrat cu timpul de 1 h 39 min 35 sec 912/1000, devansându-l cu 7,8 secunde pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), septuplu campion al lumii.

Pe poziţia a treia, la 12,3 secunde, s-a clasat celălalt pilot britanic de la Mercedes, George Russell, care a reuşit în acest weekend primul pole position din cariera sa în Formula 1.

În urma acestui succes, Max Verstappen şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general, distanţându-se la 80 de puncte de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe un dezamăgitor loc şase în Ungaria.

Știrea inițială

Max Verstappen nu a mai prins podiumul cum a făcut-o în celelalte calificări. De data aceasta, George Russell a adjudecat plecarea din pole position, pentru prima dată în cariera sa.

Cu toate că va începe de pe a 10-a poziție, Verstappen este încrezător în forțele proprii și își dorește să întoarcă rezultatul negativ într-unul favorabil pentru el și echipa sa.

„Nu cred că e chiar o mare problemă. E doar un foarte mare ghinion. Mi-ar fi plăcut să încep de pe primele trei poziții, cred cu tărie că ne-am fi putut califica, pentru că în a doua calificare am arătat puternici. Dar, asta e, vom începe pe 10”, a declarat Verstappen pentru Sky Sports.

Lewis Hamilton, doar a șaptea poziție

Sir Lewis Hamilton a terminat pe a șaptea poziție, la aproape o secundă de primul loc. Sâmbătă, cu o zi înainte de cursa finală, britanicul a susținut că va fi un weekend greu.

„Mașina este o puțină bătaie de cap. Nimic nu s-a schimbat cu ea de săptămâna trecută, iar eu sunt același. Pentru ceva motiv, pe acest traseu nu funcționează bine. Va fi un weekend dificil, dar vom încerca să dăm totul.”, a precizat șoferul de F1, potrivit aceleiași surse.

George Russell, primul pole position din cariera sa

George Russell spunea la începutul lunii iulie câ își dorește să-l învingă pe Lewis Hamilton și iată că a făcut-o. „Vreau să-l bat pe Lewis”, au fost cuvintele lui Russell, conform The Guardion. Britanicul l-a subclasat pe pilot și, nu numai, și-a adjudecat și primul pole-position din carieră.

Cursa a fost susținută pe circuitul din Hungarorin din Mogyorod. În calificările de anul trecut, Lewis Hamilton și-a adjudecat prima poziție și a plecat din pole-position. Însă, britanicul a terminat doar pe trei în cursa finală. Primul loc a fost cucerit de Esteban Ocon, șoferul de la Alpine Renault, cu timpul de 2:04:43.199.