Hamilton s-a decis: „Mor de nerăbdare!” Ce va face pilotul de Formula 1

Lewis Hamilton Formula 1 Marele Premiu al Tarilor de Jos F 1
Data publicarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 14:25
Data actualizarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 14:27

Lewis Hamilton a fost la un pas să câștige cursa de la Marele Premiu al Țărilor de Jos.

Cursa de la Marele Premiu al Belgiei pe circuitul Spa-Francorchamps a fost câștigată de Max Verstappen, cu timpul de 1:36:42.773. La 13 secunde distanță în spate a fost britanicul Lewis Hamilton, care a întâmpinat probleme pe final și nu a reușit să-l mai prindă pe neerlandez.

Pilotul din Marea Britanie a spus într-un interviu "marcă înregistrată" pentru Sky Sports că își dorește din tot sufletul să concureze cu Max Verstappen și să își treacă un CV o nouă victorie. Ultima dată când Lewis Hamilton a câștigat a fost în 2021 la MP din Arabia Saudită.

Hamilton: „Mor de nerăbdare!”

„Mor de nerăbdare să revin în luptă și să am oportunitatea de a mă confrunta cu Max (n.r. Max Verstappen), dar acea zi încă nu a venit. Sunt multe lucruri pe care le-am învățat din MP al Țărilor de Jos.

Dacă voi continua la fel și în cursele viitoare, noi îi vom distruge pe toți și vom reuși să câștigăm. Culeg tot ce e bun, sunt recunoscător pentru echipă și pentru toată munca lor grea, pentru că au avut vremuri grele toți. Trebuie doar să nu ne dăm bătuți.”, a declarat Lewis Hamilton, potrivit sursei anterior menționate.

Averea lui Hamilton

Potrivit CelebrityNetWorth, un site consacrat cu privire la averile celebrităților, multiplul campion mondial la Formula 1, Lewis Hamilton, deține un salariu anual de 50 milioane de dolari (48.4 milioane de euro) și nu mai puțin de 285 milioane de dolari (276 milioane de euro) avere.

O altă sursă -  motorsporttickets.com - susține că Lewis Hamilton încasează 38 milioane de euro în 2022 și îl surclasează pe Max Verstappen (23.75 milioane de euro) în topul celor mai bine plătiți piloți de Formula 1.

A treia poziție este împărțită de Fernando Alonso (Alpine) și Lando Norris (McLaren), care primesc 19 milioane de euro.