VIDEO Ratarea serii in Portugalia: Sporting 1-1 Heerenveen!

Data publicarii: Vineri 04 Decembrie 2009, 13:28
Data actualizarii: Vineri 04 Decembrie 2009, 13:32

Sporting Lisabona s-a calificat in 16-imile de finala ale Europa League, dupa remiza inregistrata joi, scor 1-1, in meciul de pe teren propriu cu echipa olandeza Heerenveen, in etapa a 5-a a grupei D a competitiei.

Heerenveen a deschis scorul prin Assaidi, in minutul 47. Sporting Lisabona a egalat in minutul 90+1, printr-o reusita a lui Grimi.

In celalalt meci din grupa, echipa germana Hertha Berlin, cu romanul Maximilian Nicu integralist, s-a impus, in deplasare, scor 1-0, in fata letonilor de la Ventspils. Golul a fost inscris, in minutul 12, de Raffael, jucator care a fost eliminat, in minutul 87.

Clasamentul grupei D, dupa cinci etape: 1. Sporting Lisabona - 11 puncte, 2. Hertha Berlin - 7 puncte, 3. Heerenveen - 5 puncte, 4. Ventspils - 3 puncte.

In ultima etapa, programata la 16 decembrie, se vor disputa partidele: Hertha Berlin - Sporting Lisabona (in tur, 0-1) si SC Heerenveen - FK Ventspils (in tur, 0-0).