Un român a debutat în acest sezon de Europa League! Echipa sa a pierdut dramatic

Suf Podgoreanu Maccabi Haifa maccabi haifa - villarreal Europa League Suf Podgoreanu, atacantul lui Maccabi Haifa / Foto: Imago Images
Data publicarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 22:55
Data actualizarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 22:55

Meciul dintre Maccabi Haifa și Villarreal s-a încheiat cu victoria spaniolilor, scor 1-2.

Israelienii au deschis scorul în minutul 32 la Larnaca, prin Abdoulaye Seck, și au intrat cu avantaj la pauză, după ce Villarreal a ratat și un penalty.

În minutul 76, atacantul Suf Podgoreanu (21 de ani), israelian cu cetățenie română, a fost introdus pe teren pentru a aduce un plus în compartimentul ofensiv al gazdelor, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Suf Podgoreanu a debutat la Maccabi Haifa în Europa League

Villarreal a răsturnat rezultatul cu două goluri marcate în minutele 83 și 87 de Alex Baena și Alexander Sorloth, iar meciul s-a terminat cu victoria fostei câștigătoare a Europa League.

Pentru Suf Podgoreanu a fost meciul cu numărul cinci îna acest sezon, în toate competițiile. Atacantul a evoluat și pentru echipa U19 a celor de la AS Roma, dar și pentru Spezia Calcio, pentru care a debutat în Serie A, reușind să strângă cinci partide.

În vara acestui an s-a întors la Maccabi Haifa, club la care a făcut junioratul, pentru 500.000 de euro.

• În prezent, site-urile de specialitate îi oferă o cotă de piață de 300.000 de euro.