Steaua trebuie sa spuna ADIO, John la Enschede! 55.000 de oameni au castigat meciul lor pe TocanArena! VIDEO

Data publicarii: Joi 16 Februarie 2012, 23:59
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2012, 01:32

ECHIPELE DE START:

Steaua (4-4-2) Tătăruşanu - Dănănae, Chiricheş, Geraldo, Brandan - Rusescu, Prepeliţă, Bicfalvi, Tănase - Nikolic, Tatu

Rezerve: Stanca, Iliev, Latovlevici, Martinovic, Răduţ, Mihai Costea, Florin Costea

Twente (4-3-3) Mihaylov - Cornelisse, Wisgerhof, Rosales, Douglas - Brama, Fer, Janssen - Chadli, De Jong, Ola John

Rezerve: Boschker, Bengtsson, Leugers, Buysse, Roseler, Bajrami, Plet

93' Final de meci! Ne vedem joia viitoare, la Enschede!

92' Galben Bicfalvi

**** De la margine se arata 3 minute de prelungire

90' Iese Chadli, intra Plet

85' Iese Janssen, intra Bengtsson

84' Mihai Costea, sut de la peste 20 de m, putiiiiin peste poarta. Dupa o minge asezata excelent de Tatu

79'  Tanase, sut de la mare distanta, respinge cu pamantul Mihaylov! Geraldo, ocazia meciului cu capul, la cativa cm de bara! O, la naiba!

77' Martinovici, "atacantul", trimite de la distanta putin peste poarta. Timpul trece. Steaua trebuie sa traga de ea. Mai e putin!

75' Mihai Costea intra in locul lui Nikolici

75' Intra Bajrami, iese Ola John

71' Tatu rateaza, Martinovici ii pasase superb! Steaua nu trebuie sa cada si PSIHIC. Twente nu e deloc un adversar greu!

69' Nikolici cere si el penalty. DE JONG rade: Ai cazut DE POMANA! Centralul englez crede la fel

65' Intra Costea, iese Prepelita.

**** Florin Costea se pregateste sa intre. Buuuun!

**** N-ar strica un atacant nou pe teren. Pregatirea fizica e subreda, asa cum se asteptau chiar si antrenorii Stelei.
P.S. Becali l-a cerut deja pe Florin Costea. "El trebuie sa fie prima mutare a lui Stan", anunta patronul inainte de meci.

60' Steaua, mereu cu un pas in spatele lui Twente. Mai sunt inca 30 de minute, dar oamenii lui Stan par sa cedeze fizic

58' Stelistii spun iar Ola, John! Inca o ocazie a oaspetelui de pe national arena

54' Martinovici vede galben

53' Ola John deschide scorul, dar nu inchide vuietul tribunei. Lob de la 20 de metri. Prepelita greseste incredibil. Steaua are timp sa isi revina.

47' Martinovici uita ca e fundas si urca pana la poarta lui Mihaylov. Trimite puternic in careu, se repliaza in olandezii si resping.

**** Steaua incepe tare, face pressing, doar golul mai lipseste. Fanii fac si ei pressing.

46' A inceput a doua repriza.

46' Nu Florin Costea a fost prima schimbare a lui Stan, cum a anuntat Gigi. Stan l-a lasat pe Dananae la vestiare, Martinovici intra pe teren. Olteanul a avut si zile mai bune.

45' Se termina prima repriza. Inca 45 de minute de foc!

42' Din 16 m, Nikolici trage si el pe langa poarta. Tot in dreapta lui Mihaylov. Tot milimetric!

41' Tatu cade de pomana in careu. Nu se da penalty. Steaua vrea un gol inainte de pauza!

37' Tatarusanu gafeaza incredibil! Rateaza intalnirea cu mingea, care ajunge la Chadly. Noroc ca acesta trage prost si mingea ocoleste poarta!

35' Rusescu rateaza iar, iar, iar! Trage din marginea careului, milmetric pe langa poarta! Nikolici arata imediat dupa ca stie si el sa rateze.

33' Steaua isi cauta drumul spre gol si uita sa mai fie atenti in aparare.

***** Nu mai ninge la Bucuresti, atmosfera e incendiara de-a dreptul. Stan se plimba ca un leu in cusca.

26' Doua lovituri de la colt pentru Twente. Se termina cu bine. Actiunea se muta in cealalta jumatate. Sa ramana acolo!

24' Ocazie De Jong! Ramas singur cu Tatausanu, din 6 m, lufteaza. Ce bineee!

21' Steaua joaca sus, tot mai sus. Tatu intarzie atacul si trage in bratele lui Mihaylov!

16' Dananae vede galben dupa un fault dur. Chiar dur! Merita cartonasul, acum trebuie sa se revanseze cu o pasa de gol.

14' Rateaza milimetric Raul Rusescu de la 20 de m. Imediat dupa, Tatu e si el aproape de gol! Oh!!!! Tribunele au luat foc!

9' Gazonul e decent, dar Steaua e spectaculoasa. Sta mai mult in cealalta jumatate de teren. A olandezilor!

8' De Jong e bocat excelent de Geraldo la 16 metri de poarta. Tatarusanu e blindat si in fata, de fundasi, dar are SUPER SPATE. Stelistii canta non-stop. Sau ii huiduie pe olandezi, care se simt in continuare ca la un concert ROCK. La care ei canta manele :)

4' Brandan executa o lovitura periculoasa, Geraldo faulteaza in atac! Pregatiti, nepregatiti, pe sintetic, prin nameti, Stan ataca de la inceput!

****Fanii au afisat o coregrafie cat o tribuna cu chipul lui Nesu, din cartoane albe! Jucatorii lui Stan au ramas masca. Olandezii sunt huduiti la fiecare atingere de balon!

1'A inceput Steaua - Twente!

UPDATE 21:26: "Mi s-a facut pielea de gaina, cand am ajuns aici. Nu mi-am dat seama ce pierd pana n-am vazut tribunele. Te simti fotbalist in meciurile astea!", a spus la Sport.ro marele absent al meciului, Chipciu. Olandezii au fost HUIDUTI de 55.000 de oameni cand au intrat pe teren!

UPDATE 21:10 "Nikolici da gol, e posibil. Eu vrea 2-0 ca sa mergem acolo fara emotii. Un 3-0 ar fi mai bun. Jucatorii foarte bine fac daca isi doneaza primele. Atacantii dau goluri, Tatu, Nikolici, Rusescu. Borcea mi-a urat succes cu doua ore inainte de meci. El zice ca nu tine cu Steaua, nici eu nu pot sa tin cu Dinamo. Il sun dupa meci si ii spun ca Steluta e calificata" - Becali la Sport.ro

UPDATE 21:05 "Ne asteptam la o atmosfera ostila, la un meci greu, vreau o reactie din partea jucatorilor mei, mai ales dupa ce am pierdut in ultimul meci din campionat. Steaua nu are ritm dupa 2 luni de pauza, dar nu e neaparat avantaj pentru noi.

Seara asta testam curajul jucatorilor nostri. Urmatorul meci e cu Schalke, deci inca un meci tare, speram sa ne calificam", a anuntat McClaren la Sport.ro

UPDATE 20.20 "Oficialii lui Twente erau cu morcovu', cum se spune. Parea ca s-ar multumi si cu un egal in meciul cu noi", e concluzia lui Duckadam dupa dineul oficial alaturi de olandezi.  "De ce sa nu visam la finala de pe 9 mai", mai anunta presedintele Stelei!

UPDATE 19. 45: Fanii au inceput sa ia cu asalt National Arena. "Am dat la lopata ca sa imi fac loc de parcare. Bate Steaua, ma bazez pe atmosfera si pe antrenor. Pronostic? 2-0", a declarat un fan al Stelei la Sport.ro.

UPDATE 19:35 Steaua a sunat la INMH: "Ninsoarea se opreste cand incepe meciul, iar stratul de zapada va avea maxim 3 cm!", a fost anuntul meteorologilor. Gazonul este acoperit de prelata in acest moment, dar este incalzit, asa ca nu va arata prea bine cu Twente. Va fi imbibat in apa, cum prevestea si Dragomir.

UPDATE 19:20 "Daca se califica, jucatorii primesc 10 mii de euro de caciula. Pentru ca iau de la UEFA 1 mil.de euro, din bilete cu Schalke inca un milion de euro. Nu ma doare mana sa le dau si lor 200.000 de euro", a anuntat Gigi la gsptv.

UPDATE 19:08: Steaua a tras prelata peste National Arena. Mitica Dragomir la Sport.ro: "Mi-era frica de ninsoare, gazonul nu va fi in regula, pentru ca e umed acum!"

UPDATE 18:40: In Bucuresti a inceput sa ninga iar si meteorologii spun ca sunt sanse de 30 % ca ninsoarea sa persiste si in timpul meciului de pe National Arena. Acoperisul nu va fi tras pentru ca nu functioneaza oricum.

Echipele de start, confirmate de UEFA: Tatarusanu e capitan, Wisgerhof poarta banderola la Twente

Rezerve:  1. Stanca,  4. Iliev,  29. Fl. Costea, 8. Radut,  9. M. Costea,  14. Latovlevici,  18. Martinovici

Rezerve:
16. Marsman, 5. Bengtsson, 10. Plet, 11. Bajrami, 18. Leugers, 26. J. John, 31. Roseler

"Jucatorii sunt foarte montati. Asta e echipa, da. In functie de cum va decurge jocul, Florin Costea poate intra in locul lui Rusescu, Ilie mi-a zis ca Florin poate juca si dreapta.

Twente nu se va apropia de careul nostru de 16 metri. Avem echipa puternica, jucatori valorosi. Ilie Stan mi-a spus ca a pregatit echipa asa cum a vrut el, n-au fost probleme cu antrenamentele. 2-0 ar fi un rezultat perfect", a declarat Gigi Becali la gsptv.

Asta e echipa de start a Stelei, confirmata de patronul Stelei: Tatarusanu, Dananae, Chiriches, Geraldo, Brandan, Rusescu, Prepelita, Bicfalvi, Tanase, Tatu, Nikolici