Steaua vs ISTORIE! 8 partide care ii fac MANDRI pe fani de echipa lor! Meciul deceniului pentru 55.000 de oameni fericiti pe National Arena

Europa League
Data publicarii: Joi 16 Februarie 2012, 12:06
Data actualizarii: Joi 16 Februarie 2012, 12:25

Steaua - Twente e LIVE la PRO TV la 22:00! Cele mai tari faze VIDEO sunt in timp real pe www.sport.ro!

Steaua se pregateste sa inceapa a 9-a primavara europeana din istorie! Meciurile mari de pana acum ii fac mandri pe stelisti, care viseaza la o performanta URIASA in 2012: finala Europa League, pe national arena din Bucuresti!

In cele 8 primaveri de pana acum, Steaua si-a trecut pe lista victimelor echipe de top din Europa. A inceput cu Barcelona, in sezonul 72-73, in Cupa Cupelor. Echipa lui Iordanescu a trecut cu 3-1 la general de catalani, pe care i-a batut si la Bucuresti, si pe Nou Camp. Victoria impotriva catalanilor a pregatit psihologic cea mai mare performanta reusita vreodata de o echipa romaneasca in Europa. In sezonul 85-86, Steaua castiga Cupa Campionilor Europeni, la doar a doua prezenta in primavara europeana.

Finala jucata la Sevilla in fata Barcelonei il facea EROU pe Duckadam, omul de Cartea Recordurilor din echipa lui Ienei. Actualul presedinte de imagine al clubului a salvat 4 penalty-uri si i-a lasat pe pustii Lacatus si Balint sa arunce in aer planurile pentru fiesta blaugrana.

In 88, Steaua trecea cu dureri de tibii de Glasgow Rangers, care i-a lasat amintiri dureroase. Un an mai tarziu, IFK Goteborg venea in Ghencea sa ia 5 goluri de la Steaua magica a lui Lacatus. Dupa Antwerp, in 1993, Steaua a asteptat 12 ani pentru inca un meci mare in primavara. A fost contra Valenciei, pe care Zenga alaturi de eroii Radoi, Andrei Cristea si Dorinel au scos-o in noroi din Cupa UEFA.

Au urmat 3 ani la rand cu prezente europene consistente ale Stelei. Cea mai importanta, in 2006, cand McClaren si Boro au oprit-o in semifinalele UEFA dupa un meci de COSMAR pe Riverside. Generatia Olaroiu a facut fata provocarii Champions League si a scos-o pe Dinamo Kiev din Europa pentru locul 3 intr-o grupa condusa de Real si Lyon. In februarie 2007, Steaua juca ultimul meci de primavara, contra Sevillei, care n-a lasat-o nici macar sa se apropie de paorta lui Palop!

Primele meciuri jucate de Steaua in cele 8 primaveri de pana acum
1972 Turul 2, Cupa Cupelor: Barcelona 0-1 Steaua, Steaua 2-1 Barcelona
1986 Sferturi de finala, Cupa Campionilor: Steaua 0-0 Kuusysi, Kuusysi 0-0 Steaua
1988 Sferturi de finala, Cupa Campionilor: Steaua 2-0 Glasgow Rangers, Glasgow Rangers 2-1 Steaua
1989 Sferturi de finala, Cupa Campionilor: IFK Goteborg 1-0 Steaua, Steaua 5-1 IFK Goteborg
1993 Sferturi de finala, Cupa Cupelor: Royal Antwerp 0-0 Steaua, Steaua 1-1 Antwerp
2005 Turul 3, Cupa UEFA, Valencia 2-0 Steaua, Steaua 2-0 Valencia, 4-3 la penalty-uri
2006 Turul 3, Cupa UEFA, Heerenveen 1-3 Steaua, Steaua 0-1 Heerenveen
2007 Turul 3, Cupa UEFA, Steaua 0-2 Sevilla, Sevilla 2-0 Steaua