Europa League
Data publicarii: Sambata 30 Noiembrie 2019, 09:36
Data actualizarii: Sambata 30 Noiembrie 2019, 09:41

CFR Cluj si Celtic se intalnesc in ultima etapa din Europa League pe 12 decembrie.

Chiar daca au dominat clar repriza a doua a meciului cu Lazio (meci pierdut cu 1-0), dupa cum a declarat si Dan Petrescu, sansele de calificare raman intacte.

Aflati pe locul 2 in grupa E din Europa League, clujenii au nevoie de un singur punct in ultimul meci cu Celtic pentru a se califica in primavara europeana.

Neil Lennon, antrenorul scotienilor, a anuntat ca va juca la Cluj cu rezervele, avand in vedere ca echipa sa este deja calificata.

"Mergem relaxati la Cluj! Va fi o echipa total schimbata pentru ca ne aflam in mijlocul unui program foarte incarcat si cred ca unii jucatori vor sa joace si merita sa joace, iar altii au mare nevoie de pauza", a declarat tehnicianul.

CFR are 9 puncte, fiind urmati de Lazio cu 6 puncte. Italienii vor intalni in ultima etapa pe Rennes, iar o victorie in Franta, dublata de o infrangere a clujenilor, ii califica pe acestia mai departe, datorita avantajului golului din deplasare.

In tur, CFR Cluj a pierdut cu Celtic, scor 2-0, golurile scotienilor fiind marcate de Edouard si Elyounoussi.