Revenirea ANULUI! Echipa lui Lucescu era condusa cu 3-0 in minutul 75, dar a revenit si a castigat cu 4-3! "N-am mai trait asa ceva!" VIDEO

Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2016, 09:46
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2016, 09:46

Mircea Lucescu si Zenit au reusit revenirea a anului in Europa.

In deplasare la Tel Aviv cu Maccabi, Zenit a inceput catastrofal meciul. Medunjanin, de doua ori, si Kjartansson au marcat pentru israelieni, care au condus cu 3-0 pana in minutul 76, cand Kokorin a redus din diferenta. Gazdele au ramas fara Dasa, eliminat dupa ce a incasat doua cartonase galbene in 3 minute, moment care a declansat nebunia. Mak a marcat in minutul 84 dintr-o lovitura indirecta din careu, iar Giuliano a adus egalarea 2 minute mai tarziu.

Zenit a reusit sa castige chiar cu o reusita superba a lui Djordjevic din plonjon, reusita in minutul 90.

La 71 de ani, Lucescu a vazut multe in fotbal, dar de o asemenea revenire n-a mai avut parte.

"Chiar am spus ca nu am mai trait asa ceva in toata cariera mea. Un astfel de meci nu am mai jucat. Era minutul 77, ce mai putea sa se intample? Sigur, am facut doua schimbari care stiam ca or sa iuteasca jocul, dar sa remontam, nu ma asteptam. Si putea sa fie chiar 6-3.

Cand revii, marchezi un gol, toata lumea e entuziasta si adversarii intra in panica. Am mai trait asemenea situatii si ca antrenor, si ca jucator cand se intra in panica.

Noi am intrat prea relaxati si a fost si o greseala inadmisibila a portarului.

Am intalnit o echipa foarte buna. Nu intamplator a ajuns in grupele Ligii Europa. Noi nu ne-am ridicat la nivelul asteptat in prima parte, dar finalul a fost senzational. Ii felicit pe jucatori ca au intors meciul.

O infrangere, asa cum parea sa fie, ne-ar fi dat mult inapoi. O victorie ne da foarte multa incredere si mult entuziasm. Nu cred ca exista cluburi care sa nu mai trateze Europa League fara interes. Sunt tot mai multi bani si o sa fie si mai multi de anul viitor, plus prestigiul, plus calificarea directa in Champions League.

Cluburile din Romania sunt cu un pas in urma echipelor care ajung in aceasta faza a competitiei. E pacat. Campionatele sunt mai puternice", a spus Mircea Lucescu la Dolce.