VIDEO Reacția acidă a lui Gerard Pique după eliminarea Barcelonei din Europa League

Europa League fc barcelona Gerard Pique Manchester United Europa League
Data publicarii: Vineri 24 Februarie 2023, 07:21
Data actualizarii: Vineri 24 Februarie 2023, 07:38

FC Barcelona a fost eliminată din Europa League, în faza playoff-ului pentru optimile competiției.

După 2-2 pe teren propriu, cu Manchester United, catalanii au deschis scorul pe Old Trafford, prin Robert Lewandowski (minutul 18 - penalty), însă gazdele au revenit după pauză și s-au impus cu scorul de 2-1, grație reușitelor lui Fred (minutul 47) și Antony (minutul 73).

Eliminată din Europa, FC Barcelona rămâne doar cu meciurile de pe plan intern. E lider autoritar în La Liga, cu 59 de puncte, la opt puncte distanță de rivala Real Madrid, cu care se va duela în dublă manșă și în semifinalele Cupei Spaniei.

Reacția lui Gerard Pique după eliminarea catalanilor

Fostul căpitan de la FC Barcelona nu s-a putut abține după rezultatul nesatisfăcător obținut de formația de pe Camp Nou. Fundașul iberic a dezvăluit că a urmărit partida și că a fost nervos, reacția sa fiind: "A fost un adevărat dezastru".

Sosit la FC Barcelona la vârsta de 10 ani, Gerard Pique a părăsit Catalonia din 2004 până în 2008, pentru Academia lui Manchester United, echipă alături de care a câştigat prima sa Ligă a Campionilor (2008), înainte de a reveni la clubul său de suflet.

Gerard Pique a cucerit opt titluri în Primera Division, şase Cupe ale Spaniei şi, mai ales, trei Ligi ale Campionilor cu FC Barcelona, în 2009, 2011 şi 2015.

Gestul făcut de Lewandowski după Manchester United - Barcelona 2-1 (24/02/2023) pe www.sport.ro