Povestea singurului miracol cand Steaua a intors o infrangere socanta acasa! Un meci care nu s-a vazut, cu Ilie Stan in teren

Steaua Europa League
Data publicarii: Joi 23 Februarie 2012, 13:36
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2012, 13:38

O singura data in istoria europeana, Steaua a reusit sa intoarca soarta calificarii dupa ce a pierdut turul acasa. Ilie Stan are o problema mare. Nu isi poate motiva jucatorii cu acea partida.

In 1993, Steaua pierdea surprinzator acasa cu Croatia Zagreb, in primul tur al Cupei Campionilor. Cei 15.000 de oameni care au umplut atunci tribunele din Ghencea au fos redusi imediat la tacere. Croatia Zagreb a deschis scorul in minutul 15, prin Cvitanovic si dubla deja se anunta criminala. In minutul 34, Panduru reusea sa egaleze pentru Steaua, pentru ca jumatate de ora mai tarziu Jelicic sa inscrie un gol surpriza al croatilor, stabilind si scorul final, 2-1.

Returul nu a fost televizat in Romania, meciul s-a transmis numai la radio, insa amintirile stelistilor care au prins acea partida au ramas inca vii. Antrenorul Stelei are ce sa le povesteasca jucatorilor pentru returul cu Twente. A fost in teren atunci. Ienei i-a bagat in primul 11 pe Stangaciu, Panait, Prodan, Dobos, Parvu, Ilie Stan, Panduru, Galca, Dumitrescu, Adi Ilie si Vladoiu.

Ca si in tur, aceasta partida a inceput prost pentru Steaua. Vlaovic a marcat in min 8, Panduru a egalat cu 5 minute inainte de pauza, iar Vladoi a inscris pentru 2-1 in favoarea Stelei in min 49 si totul era egal din acel punct. Tot Vladoiu a reusit sa inscrie in minutul 61 din penalty, pentru ca Adzic de la Croatia Zagreb sa mai marcheze, inutil, in min 71.