Meci intrerupt si gaze lacrimogene la Panathinaikos 3-1 Atromitos!

Data publicarii: Luni 07 Decembrie 2009, 14:30
Data actualizarii: Luni 07 Decembrie 2009, 14:30

Adversara lui Dinamo in ultima etapa a grupei F a Europa League, Panathinaikos Atena, a invins-o pe Atromitos, scor 3-1 (2-1), intr-un meci disputat duminica, pe stadionul Olimpic, in cadrul etapei a XIII-a a campionatului.

Jocul de pe "OAKA Spiros Louis" a fost oprit in minutul 53, la scorul 2-1, din cauza atmosferei sufocante creata de substantele chimice utilizate de Politie impotriva unui grup de cateva sute de persoane care a provocat incidente in jurul arenei, gazele lacrimogene fiind duse de vant in interiorul stadionului.

Golurile lui Panathinaikos au fost marcate de Katsouranis '6, '34 si Cisse '90+1, in timp ce pentru Atromitos a punctat Melissas '45+1.

Din minutul 61, oaspetii au jucat in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Sarmiento.

Antrenorul gazdelor, olandezul Henk ten Cate, a utilizat urmatoarea formula: Tzorvas - Seitaridis, Vintra, Kante, Spiropoulos - Ninis (Marinos '82), Katsouranis, Gilberto Silva, Karagounis - Rukavina (Hristodoulopoulos '71), Cisse.

Inainte de meci, au avut loc scene de violenta si in centrul capitalei Greciei (ca si in alte localitati, precum Salonic sau suburbia orasului Pireu, Keratsini). Politia a mobilizat 10.000 de oameni, la un an dupa ce un glont al politiei l-a ucis pe Alexandros Grigoropoulos, in varsta de 15 ani.

Duminica, protestatarii au dat foc la cosuri de gunoi, au aruncat cu pietre in fortele de securitate si au spart mai multe ferestre. Politia a folosit bastoane si gaze lacrimogene, iar cel putin sapte persoane au fost usor ranite. Luni, vor avea loc demonstratii la nivel national fata de brutalitatea politiei, noteaza publicatia germana Berliner Morgenpost.

Panathinaikos Atena este adversara lui Dinamo in grupa F a Europa League. Dinamo a fost invinsa de Panathinaikos in etapa a II-a, pe teren propriu, cu scorul de 1-0. Meciul retur se va disputa la 16 decembrie, in Grecia. Pentru a se califica in "16"-imile competitiei, Dinamo trebuie sa invinga la Atena cu orice scor, exceptand 1-0.