Benfica - Chelsea, finala Europa League, in direct la ProTV! Cardozo si Luiz si-au calificat echipele cu niste goluri FABULOASE! VIDEO REZUMAT:

Benfica Fenerbahce Europa League
Data publicarii: Vineri 03 Mai 2013, 08:05
Data actualizarii: Vineri 03 Mai 2013, 08:15

Finala Europa League se joaca pe 15 mai pe Amsterdam Arena

Meci fantastic pe Estadio da Luz din Lisabona, unde Benfica a obtinut calificarea in finala Europa League, dupa ce in tur a fost invinsa de Fener cu 1-0. Gaitan si Oscar Cardozo (de doua ori) au marcat pentru portughezi, in timp ce pentru Fenerbahce a punctat olandezul Kuyt.

Chelsea a avut o revenire de senzatie pe Stamford Bridge. La pauza, londonezii erau condusi cu 1-0, insa au rezolvat calificarea in repriza a doua, prin golurile marcate de Torres, Moses si David Luiz.

Finala Europa League se va disputa pe 15 mai, pe Amsterdam Arena, meci care va fi transmis in direct la ProTV.

►BENFICA 3-1 FENER (in tur 0-1)

CLICK PENTRU VIDEO REZUMAT

BENFICA: Artur - Maxi Pereira, Luisao (c), Garay, Andre Almeida - Perez, Matic, Gaitan - Lima, Oscar Cardozo, Salvio

FENERBAHCE: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Yobo, Egemen Korkmaz, Ziegler - Selcuk Sahin, Cristian, Caner Erkin - Kuyt, Sow, Salih Ucan

Min 65: GOL BENFICA | Oscar Cardozo inscrie golul sau cu numarul 30 in acest sezon (in toate competitiile) si portughezii sunt calificati in finala la acest scor.

Min 35: GOL BENFICA | Oscar Cardozo inscrie cu un sut plasat din marginea careului. Portughezii mai au nevoie de un gol pentru a se califica in finala

Min 23: GOL FENER | Dirk Kuyt transforma lovitura de la 11 metri

Min 22: Penalty pentru Fener! Arbitrul vede hent la fundasul Garay, insa jocul trebuia oprit pentru un ofsaid la Sow.

Min 9: GOL BENFICA | Gaitan reia spectaculos cu exteriorul o minge venita de pe partea dreapta de la Lima

CHELSEA 3-1 BASEL (in tur 2-1)

CLICK PENTRU VIDEO REZUMAT:

CHELSEA: Cech - Azpiliqueta, Ivanovic, Cahill, Bertrand - Lampard, David Luiz - Ramires, Hazard, Moses - Torres

BASEL: Sommer - Steinhofer, Schar, Sauro, Voser - Elneny, Frei, Serey Die - Salah, Streller, Stocker

Min 59: GOL CHELSEA | David Luiz inscrie un gol fe-no-me-nal cu un sut fara preluare din afara careului. CLICK AICI

Min 47: GOL CHELSEA | Revenire spectaculoasa a londonezilor, cu doua goluri intr-un interval de doar 2 minute. Moses o aduce pe Chelsea in avantaj si misiunea elvetienilor devine una imposibila. Este 4-2 la general in acest moment.

Min 46: GOL CHELSEA | Lampard suteaza puternic din afara careului, Sommer respinge in fata, Torres urmareste si trimite balonul in poarta

Min 45+1: GOL BASEL | Surpriza pe Stamford Bridge - Salah deschide scorul dupa o eroare mare in defensiva londonezilor. Chelsea este calificata si la acest scor, dar se anunta o repriza secunda extrem de palpitanta la Londra.

Min 8: Ocazie mare pentru Chelsea de a rezolva calificarea inca din debutul jocului - Lampard a trimis in bara