Lucescu:"Putem sa ajungem sa jucam in semifinale cu Dinamo Kiev!

Dinamo Kiev Europa League Mircea Lucescu Europa League
Data publicarii: Vineri 20 Martie 2009, 17:56
Data actualizarii: Vineri 20 Martie 2009, 18:00

Mircea Lucescu despre meciul cu OM din sferturi: "De OM nu stiu ce sa zic pentru ca inca nu i-am urmarit!"

"Nu cred ca exista dubii in privinta victoriei noastre. Am demonstrat ca meritam sa jucam in sferturi. Am pregatit intens acest joc si TSKA nu a avut nicio ocazie de a marca. L-am blocat pe Vagner Love, un jucator foarte bun si care nu a putut trece de fundasii nostri. Igor Duljaj a muncit enorm.

Pasele lui Lewandowski au fost de mare ajutor pentru atacanti, Darijo Srna a fost minunat, ca de obicei. Trebuie sa mentionez si determinarea atacantilor nostri, tehnica si creativitatea mijlocasilor, Jadson si Fernandinho. Cred ca Fernandinho a facut cel mai bun meci din acest an.

Am fost incantat de jocul lui. Cred ca intreaga echipa trebuie mentionata. Felicitarile mele! Am pornit de la 1-0 in tur, un scor periculos pentru ca daca primeam un gol trebuia sa inscriem de 3 ori. Am avut patru cinci ocazii bune de a marca si cu jocul nostru i-am macinat. Am pregatit foarte bine fazele fixe, am vorbit cu jucatorii sa nu conteste arbitrajul si le am spus sa aiba grija la contraatacul lor. De OM nu stiu ce sa zic pentru ca inca nu i-am urmarit.

Putem sa ajungem sa jucam in semifinale cu Dinamo Kiev. Si la tragerea la sorti precedenta s-a intamplat la fel, daca ucrainenii castiga ambele meciuri din sferturi se intalnesc in penultima faza a competitiei, daca francezii castiga joaca ei o semifinala", a spus Mircea Lucescu la gsptv.