VIDEO EXCLUSIV Locul doi nu e pentru el! Jose Mourinho a aruncat medalia imediat după ce a primit-o! Ce a spus după prima finală pierdută

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 01 Iunie 2023, 01:52
Data actualizarii: Joi 01 Iunie 2023, 02:03

Sevilla și AS Roma s-au duelat în finala UEFA Europa League, adjudecată de iberici la loviturile de departajare, scor 1-1 (4-1 d.l.d).

AS Roma a trecut în avantaj în finala disputată pe Puskas Arena din Budapesta, în fața a peste 60.000 de fani, datorită golului marcat de Pablo Dybala în prima repriză din centrarea lui Mancini. Același Mancini însă a trimis balonul în propria poartă în a doua repriză, forțat fiind de centrarea bună a lui Jesus Navas.

Meciul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Bono a reușit să îl blocheze perfect pe jucătorii lui Jose Mourinho, iar tehnicianul portughez a suferit prima înfrângere într-o finală disputată. Antrenorul câștigase până acum toate cele cinci finale europene pe care le-a jucat, iar echipa pregătită de el nu mai încasase un gol într-o finală din 2003

Jose Mourinho nu a păstrat medalia de vicecampion Europa League

'The Special One' a fost vizibil supărat după prima finală pierdută, iar după ce a primit medalia, s-a asigurat că locul doi nu stă prea mult timp în posesia sa. Jose Mourinho a fost filmat dându-și jos medalia imediat după ce a coborât de pe podium, având o privire posomorâtă.

Tehnicianul ulterior s-a dus și s-a „lepădat” complet de medalia cu locul secund, aruncând-o spre un fan din tribună care i-a cerut-o.

„Sevilla e o echipă mare, nu e o noutate. Au un lot pe care noi nu îl avem. Am făcut o primă repriză bună, însă în a doua parte Sevilla a avut în mod clar o reacție. Apoi totul a fost extrem de echilibrat, noi am avut ocaziile mai clare. Apoi penalty-urile, care sunt ce sunt. Arbitrul? Un penalty nedat, faulturi...aia e. S-a terminat”, a declarat Mourinho la final conform marca.com