VIDEO! Everton 2-1 Sporting: Gol NEBUN Pienaar! Vezi rezumat

Data publicarii: Miercuri 17 Februarie 2010, 00:41
Data actualizarii: Miercuri 17 Februarie 2010, 01:07

Everton a invins-o greu pe Sporting in primul meci oficial Europa League din 2010.

Fara Fellaini a Everton, accidentat in meciul cu Liverpool, englezii au inceput tare meciul cu Sporting, iar in minutul 35 au deschis scorul dupa un super gol reusit de Pienaar.

Dupa pauza, Distin a dus scorul la 2-0 cu Sporting, pentru ca tot el sa fie eliminat in minutul 85, dupa ce a facut penalty in careu. Lovitura de la 11 metri a fost executat de Veloso, iar Sporting are o sansa mare in retur cu acest gol reusit in deplasare.

Partida a fost condusa de o brigada din Slovenia care l-a avut la centru pe centralul Darko Ceferin, ajutat de asistentii Milan Kogej si Andrej Kokolj. Asistenti suplimentari la acest meci au fost Matej Jug si Dragoslav Perici, in timp ce arbitrul de rezerva a fost Boris Toseski.

Partida retur va avea loc pe data de 25 februarie, la Lisabona.

Echipele de start:

Everton: Howard, Baines, Yobo, Saha, Donovan, Arteta, Distin, Cahill, Nevill, Pienaar, Osman

Rezerve: Nash, Bilyaletdinov, Vaughan, Gosling, Yakubu, Rodwell, Coleman

Sporting: Rui Patricio, Mendes, Daniel Carrico, Izmailov, Tonel, Fernandez, Grimi, Miguel Veloso, Joao Moutinho, Liedson, Abel.

Rezerve: Tiago, Polga, Adrien Silva, Carlos Saleiro, Vukcevic, Yannick Djalo, Pereirinha.

Everton 1-0 Sporting, min 35: Pienaar
Everton 2-0 Sporting, min 49: Distin
Everton 2-0 Sporting, min 85: Distin eliminat
Everton 2-1 Sporting, min 86: Veloso pen.