VIDEO EXCLUSIV Italienii au dat verdictul despre atacantul dorit de FCSB: "Hipnotizat!"

Data publicarii: Vineri 15 Decembrie 2023, 09:10
Data actualizarii: Vineri 15 Decembrie 2023, 09:10

David Ankeye (21 de ani), atacantul care s-a aflat pe lista de transferuri a celor de la FCSB, a fost titular în Europa League, joi seară.

Ankeye a fost titular la Sheriff Tiraspol în meciul cu AS Roma, disputat pe Stadio Olimpico, în ultima rundă din grupa G a Europa League. Italienii s-au impus clar, scor 3-0, după golurile marcate de Lukaku (11'), Belotti (32') și Pisilli (90+3').

David Ankeye, ratare singur cu portarul în Roma - Sheriff

David Ankeye a jucat 72 de minute și a fost notat cu 5,5 de publicația italiană Tuttomercatoweb. Nigerianul a ratat o ocazie importantă în minutul 37, când a scăpat singur cu portarul, însă șutul său a fost respins de portarul sârb Mile Svilar.

"Meci dificil pentru ofensiva lui Sheriff, care nu a fost servită corespunzător de coechipieri. Ankeye are o ocazie în prima repriză, dar este hipnotizat de Svilar", a scris TMW.

În urmă cu aproximativ o săptămână, Gigi Becali anunța că negociază cu Sheriff Tiraspol transferul lui Ankeye, iar prețul pentru mutare ar fi coborât la 1,1 milioane de euro. Între timp, finanțatorul celor de la FCSB a transmis că a renunțat la acest transfer, dorind un atacant mai experimentat.

David Ankeye încheie sezonul european cu trei goluri marcate în 12 meciuri la Sheriff Tiraspol. În toate competițiile din actuala stagiune, nigerianul a înscris de 8 ori în 25 de partide.

Sheriff Tiraspol a încheiat pe ultimul loc grupa G din Europa League, cu un singur punct, iar campioana Republicii Moldova părăsește competițiile europene. De partea cealaltă, AS Roma a terminat pe 2, cu 13 puncte, iar formația antrenată de Jose Mourinho va juca în 16-imile Europa League.