Vaslui s-a calificat in play-off-ul Europa League! Omonia 1-1 FC Vaslui!

Adrian Porumboiu FC Vaslui Omonia Nicosia Europa League
Data publicarii: Marti 04 August 2009, 17:15
Data actualizarii: Marti 04 August 2009, 21:16

FC Vaslui s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa, dupa ce a remizat, marti, in deplasare, scor 1-1 (0-0), cu Omonia Nicosia, in runda secunda a turului trei preliminar al competitiei, gratie victoriei cu rezultatul de 2-0 din tur.

Golul echipei vasluiene a fost marcat de atacantul Wesley Lopes da Silva '60. De cealalta parte, pentru gazde a marcat Zurawski '84, din penalti.

In minutul 60, atacantul echipei moldovene Wesley a marcat printr-un sut din lovitura libera de la aproximativ 25 de metri lateral stanga, balonul a lovit bara de la coltul scurt si apoi a intrat in plasa portii aparate de Kotsolis.

In minutul 84, jucatorul formatiei gazde, polonezul Zurawski, a transformat o lovitura de la 11 metri, dictata de centralul dupa un fault al portarului Kuciak la Konstantinou.

In minutul 88, portarul echipei vasluiene Kukiak a primit direct cartonasul rosu, dupa ce a aruncat in tribune un obiect trimis pe gazon de fanii ciprioti. Pentru ca echipa FC Vaslui efectuase toate cele trei schimbari, poarta formatiei moldovene a fost aparata in ultimele minute de joc de mijlocasul bulgar Ghencev.

In minutul 90+4, capitanul echipei cipriote, Charalambous, a fost eliminat de pe teren dupa ce l-a bruscat pe Burdujan in afara terenului de joc.

Din cauza acestor incidente de la final, partida a fost prelungita cu sase minute.

Omonia Nicosia: 20. Kotsolis - 3. Davidson, 2. Alabi, 22. Patsatzoglou (8. Zlogar '79), 33. Charalambous - 14. Grammozis (21. Kyriakos '57), 4. Timo Wenzel, 10. Aguiar, 46. Aloneftis (7. Efrem '62) - 19. Konstantinou, 9. Zurawski. Antrenor: Takis Lemonis.
FC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhus, 28. Canu, 16. Zubar, 17. Balace - 4. Genchev, 23. Pavlovici - 10. Gerlem (18 Gangioveanu '66), 80. Wesley (8. Zmeu '87), 9. Burdujan - 19. Temwanjera (21 Jovanovici '74). Antrenor: Cristian Dulca.

Cartonase galbene: Grammozis '11 / Buhus '2, Gerlem '33, Pavlovici '82 .

Cartonas rosu: Charalambous '90+4 / Kuciak '88

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Italia formata din Paolo Tagliavento (central), Massimiliano Grilli, Espedito Marco Musolino (asistenti) si Paolo Valeri (rezerva). Observatori au fost englezul Kenneth Ridden si ungurul Marton Esterhazy.

Play-off-ul Ligii Europa reprezinta ultimul tur inaintea fazei grupelor. Tragerea la sorti a meciurilor din ultimul tur preliminar al Ligii Europa va avea loc vineri.

LIVE TEXT:

min 96: Final de meci: FC Vaslui s-a calificat in playoff-ul Europa League

min 94: Capitanul Omoniei,Charalambous, este si el eliminat

min 87: Spiritele se incing pe stadionul din Nicosia. Portarul Kuciak primeste cartonas rosu. Vasluiul nu mai poate face schimbari, asa ca in poarta intra mijlocasul Ghencev

min 84: GOL: 1-1 Zurawski marcheaza din penalty

min 79: Zlogar il inlocuieste pe Patsatzoglou

min 76: Ocazie mare a cipriotilor, mingea trimisa de Charalambous loveste bara lui Kuciak

min 74: Nemanja Jovanovic il inlocuieste pe Temwanjera

min 69: Cea mai mare ratare a Omoniei: Balace reuseste sa rezolve situatia grea din careul Vasluiului

min 66: Schimbare si la Vaslui: Gangioveanu il inlocuieste pe Gerlem

min 61: Schimbare la Omonia: intra Efrem in locul celui mai activ cipriot, Aloneftis

min 60: GOOOOOL: 0-1: Wesley inscrie un gol superb din lovitura libera

min 56: Burdujan patrunde periculos in careu, insa este deposedat de defensiva Omoniei

min 46: Nicio schimbare la pauza in cele doua formatii

min 45: Fluier final al primei reprize

min 41: Greseli in lant in apararea moldovenilor, insa portarul Kuciak se remarca din nou

min 37: Ocazie mare in careul Vasluienilor, insa Kuciak reuseste sa trimita balonul in corner

min 33: Gerlem este avertizat cu cartonas galben dupa un fault la mijlocul terenului

min 15: Ocazie la poarta Vasluiului. Mingea trimisa de un cipriot ajunge la Konstantinou, care reia insa slab.

min 13: Lovitura libera periculoasa pentru ciprioti. Balonul este aruncat in careu, dar Canu castiga duelul cu un adversar si acorda corner

min 5: Wesley recupereaza foarte bine o minge la jumatatea terenului si rezolva o faza care se putea dovedi periculoasa pentru poarta Vasluiului

min 1: Lovitura de inceput a meciului.