EROUL care a trimis-o pe Bilbao in finala EL cu un gol in min 88: "E prima data cand plang pe terenul de fotbal!"

Athletic Bilbao Europa League Sporting Lisabona Europa League
Data publicarii: Vineri 27 Aprilie 2012, 11:26
Data actualizarii: Vineri 27 Aprilie 2012, 11:26

Athletic Bilbao s-a calificat in finala Europa League dupa un meci dramatic contra lui Sporting, calificarea venind abia in ultimele minute!

Atacantul Fernando Llorente, care a marcat golul calificarii echipei Athletic Bilbao in semifinala retur a Ligii Europa cu Sporting Lisabona, a declarat ca a inceput sa planga dupa ce a inscris, informeaza As.

"Ce s-a intamplat pe San Mames este incredibil. Este prima oara cand am plans in timp ce jucam fotbal. Fanii de aici sunt unici si ne-au demonstrat acest lucru", a declarat Llorente.

Fernando Llorente a mai spus ca golul marcat este cel mai important din cariera. "Acest gol ne duce in istoria fotbalului. Acum avem ocazia sa castigam trofeul", a adaugat jucatorul.

Echipa spaniola Athletic Bilbao s-a calificat in finala Ligii Europa, dupa ce a invins, joi seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formatia portugheza Sporting Lisabona, in mansa retur a semifinalelor competitiei. Golurile invingatorilor au fost marcate de Susaeta '17, Ibai Gomez '45+1 si Llorente '88, in timp ce pentru oaspeti a inscris Van Wolfswinkel, in minutul 44.

Finala Ligii Europa va avea loc la 9 mai, pe Arena Nationala din Bucuresti.

Sursa: Mediafax