AZ Alkmaar Bayer Leverkusen Benfica Lens Newcastle PSG Europa League
Data publicarii: Vineri 09 Martie 2007, 12:20
Data actualizarii: Vineri 09 Martie 2007, 12:20
PSG, NEWCASTLE SI LENS - VICTORIOASE PE TEREN PROPRIU

Turul optimilor de finala ale Cupei UEFA a adus victoria doar pentru 3 din cele 8 echipe care au jucat acasa.
Paris Saint-Germain, Newcastle si Lens au fost singurele echipe care au reusit victorii pe teren propriu, chiar daca sansele pareau impartite la inceputul meciurilor.
Dupa ce a fost condusa inca din minutul 9, prin golul lui Simao Sabrosa, PSG a revenit in jocul cu Benfica si a reusit sa inscrie de 2 ori, prin Fred si Pauleta, in minutele 36 si 40.
Tot dupa un gol rapid, in minutul 8, Newcastle a deschis scorul in compania echipei AZ Alkmaar, prin autogolul ghinionistului Steinsson si a reusit sa inscrie de inca 3 ori pana la pauza, scorul devenind 4-1, dupa reusitele lui Dyer si Martins de doua ori pentru Newcastle si cea a lui Arveladze din minutul 31. Scorul final a fost stabilit in minutul 73, cand Koevermans a stabilit scorul final, 4-2.
Cea de-a 3-a victorie acasa a obtinut-o formatia franceza RC Lens, care a reusit sa invinga Bayer Leverkusen prin golul lui Cousin, din penalty, dupa ce Monterrubio, in minutul 17 si Haggui in minutul 51, au tinut scorul egal intre cele doua echipe.