Dinamo merge perfect inainte de Steaua! Galca n-a mers sa-i vada pe ucrainieni, acestia au invins in Cupa! Rio Ave, umilita

Steaua Dinamo Kiev Europa League rio ave Europa League
Data publicarii: Duminica 28 Septembrie 2014, 11:54
Data actualizarii: Duminica 28 Septembrie 2014, 12:07

Steaua joaca in aceasta seara un meci extrem de important in Liga I, urmand sa intalneasca vicecampioana Astra, echipa cu pretentii de titlu. Programul greu al echipei lui Galca va conitnua insa, joi urmand sa joace cu Dinamo Kiev.

Steaua a inceput perfect meciurile din Grupa J a Europa League, zdrobindu-i pe danezii de la Aalborg cu 6-0. Calificarea in primavara este insa departe de a fi jucata, grupa fiind una destul de echilibrata, cu echipe precum Dinamo Kiev si Rio Ave.

Una dintre marile forte ale Ucrainei, echipa care a investit zeci de milioane in ultimii ani, Dinamo Kiev merge si ea foarte bine. Dupa ce au debutat cu un 3-0 impotriva lui Rio Ave, ucrainienii au avut un parcurs perfect si in campionatul intern.

Acestia au invins cu 4-1 Volyn Lutsk, etapa trecuta, pentru ca ieri sa reuseasca sa treaca de Karpaty Lvov in Cupa. Echipa lui Sergey Rebrov a castigat cu 1-0 prin golul marcat de polonezul Teodorczyk.

Dinamo va mai avea insa de disputat si returul cu cei de la Karpaty, dar este vazuta drept mare favorita la calificarea in sferturile Cupei, dupa ce a castigat in deplasare.

Rio Ave, umilita de Braga

De cealalta parte, portughezii de la Rio Ave se afla intr-o scadere considerabila de forma. Spulberati de Dinamo Kiev in EL, scor 0-3 pe teren propriu, acestia au pierdut si ultimele doua meciuri din campionat.

Rio Ave a pierdut saptamana trecuta cu Arouca (1-2), pentru ca ieri sa cedeze la scor de neprezentare in fata Bragai (0-3).

Rio Ave a jucat in inferioritate inca din minutul 12 al meciului si a incasat cele 3 goluri in minutele 62 (Ze Luis), 73 (Ruben Micael) si 84 (Pardo).

Steaua va intalni Dinamo Kiev joi, 2 octombrie, in deplasare.