Rafael Cruz a debutat in Steaua 1-1 Basel! Elvetienii au egalat la ultima faza, dupa o gafa a lui Doru Bratu! Steaua ramane fara victorie in 2013!

Europa League
Data publicarii: Vineri 18 Ianuarie 2013, 22:22
Data actualizarii: Vineri 18 Ianuarie 2013, 22:26

►Stelistii isi iau notite pentru Europa League | Duminica, 15.30: Ajax - Feyenoord, IN DIRECT la Sport.ro si pe voyo.ro | Vineri, 21.00: PSV - Zwolle

Steaua: Stanca - Cruz, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolic

FAZELE MECIULUI:

FINAL | Reghe pleaca nervos la cabine, nu inainte de a le tine jucatorilor o mica sedinta la marginea terenului.

'90+2: GOOOOOL BASEL | Zoua inscrie la ultima faza a meciului dupa o gafa a lui Doru Bratu. Fundasul Stelei a calcat pe minge in 6 metri.

'83: Endogan intra in careu, il dribleaza pe Cojocaru, dar rateaza apoi cu poarta goala

'79: GOOOOL STEAUA | Pintilii inscrie cu un sut puternic din unghi

'73: Cojocaru intervine excelent in fata lui Bobadilla, scapat singur spre poarta Stelei

'65: «» Intra Rocha si Mihai Costea, ies Adi Popa si Nikolici

'64: «» Cojocaru ii ia locul lui Stanca

'59: Ocazie mare pentru Steaua - Tanase intra in careu si suteaza din unghi, mingea este scoasa cu mare dificultate de Sommer.

'57: Stanca are inca un reflex fantastic, dupa un sut din marginea careului. Este a treia interventie excelenta a portarului Stelei in aceasta repriza secunda.

Lupu este cea de-a treia solutie de avarie testata de Reghe la Marbella, dupa Prepelita si Parvulescu.

'55: «» Iese Cruz, intra Lupu. Brazilianul nu a iesit prea mult in evidenta in cele 52 de minute jucate in acest meci, si asta pentru ca elvetienii nu au pus prea mari probleme careului Stelei. A pasat precis de cate ori a avut ocazia, si a urcat de multe ori si in sprijinul actiunilor ofensive.

'51: Reghecampf si Meme Stoica au sarit de pe banca dupa o intrare riscanta asupra lui Gardos. "Are you crazy?", i-a strigat Reghe centralului, care nu a vrut sa scoata cartonasul galben din buzunar la aceasta faza

'46: «» Au intrat Tanase, Gardos si Prepelita, au iesit Rusescu, Szukala si Bourceanu.

Asa incepe Steaua repriza a doua: Stanca - Cruz, Chiriches, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Prepelita - Adi Popa, Tanase, Chipciu - Nikolici

PAUZA

'43: Feri executa o lovitura libera de la 18 metri, mingea trece peste poarta

'38: Szukala reia cu capul o centrare din corner, portarul Sommer respinge peste poarta

'36: Cea mai mare ocazie a meciului - Chipciu primeste mingea in pozitie ideala, ramane singur cu portarul, dar suteaza pe langa poarta

'30: ... Galben pentru Bourceanu

'20: Cruz nu s-a remarcat pana acum. Steaua domina jocul, elvetienii nu au pus probleme careului Stelei.

'11: Latovlevici suteaza din 16 metri, putin pe langa poarta

'7: Chipciu este faultat tare din spate, David Degen vede cartonasul galben

'1: Rafael Cruz poarta tricoul cu numarul 2. Meciul se joaca pe stadionul pe care Romania va intalni Australia pe 6 februarie.

UPDATE, 19.52: Ne-am linistit, au ajuns acum si jucatorii lui Basel

UPDATE, 19.45: Jucatorii lui Basel n-au ajuns inca la meci. Stelistii sunt la marginea terenului, fac deja incalzirea. Pe Estadio Municipal din Marbella se joaca inca partida dintre Ferencsvaros si Dinamo Kiev.

Locul de disputare al amicalului dintre Steaua si Basel a fost schimbat astazi. Initial, meciul era programat la baza de antrenament Quinta. Sa speram ca stiu si elvetienii asta :)

Steaua joaca in aceasta seara, incepand cu ora 20.30, cel de-al doilea amical de la Marbella. Dupa 1-2 cu Celtic, stelistii cauta prima victorie in 2013, in fata campioanei Elvetiei, FC Basel.

Rafael Cruz, brazilianul adus de la Atletico Mineiro va fi pe teren inca din primul minut. In functie de prestatia din aceasta seara, oficialii Stelei vor decide daca il vor pastra pentru dubla cu Ajax.

"Am nevoie de 30 de minute ca sa imi dau seama cat de fotbalist este. Daca ne convinge, il chem la Bucuresti sa facem contractul, asa cum am vorbit. Daca nu, asta e, cautam un alt fundas dreapta", a declarat patronul Stelei.

Vestea proasta pentru Reghe este ca faptul ca, pentru Tatarusanu problemele medicale par destul de serioase. Titularul din poarta Stelei s-a accidentat la incalzirea dinaintea meciului cu Celtic, si de atunci s-a antrenat separat fata de restul lotului. Medicii Stelei spera totusi sa fie vorba doar despre o intindere, iar Tatarusanu sa fie apt pentru dubla cu Ajax.

Razvan Stanca va fi titular pentru meciul din aceasta seara.

Primul 11 al Stelei: Stanca - Cruz, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolic