Cel mai mare ”dușman” al lui Istvan Kovacs nu s-a abținut nici după finala Europa League: ”I-a fost cel mai bun aliat!”

Istvan Kovacs Atalanta Bayer Leverkusen Europa League
Data publicarii: Joi 23 Mai 2024, 18:18
Data actualizarii: Joi 23 Mai 2024, 18:18

Atalanta a câștigat trofeul Europa League, după ce s-a impus în fața lui Bayer Leverkusen cu scorul de 3-0, într-un meci arbitrat de Istvan Kovacs.

Centralul român a avut o prestație bună la Dublin, iar singura fază controversată a fost în prelungiri, când echipa antrenată de Xabi Alonso a cerut un penalty, după un duel între Scalvini și Hlozek.

Expertul MARCA l-a ”taxat” din nou pe Istvan Kovacs

Arbitrul român a lăsat jocul să continue, iar olandezul Pol van Boekel nu a intervenit din camera VAR.

Cel mai mare ”dușman” al lui Istvan Kovacs, expertul în arbitraj al celor de la MARCA, Pavel Fernandez, nu s-a abținut nici de această dată. Spaniolul a transmis că centralul român ar fi trebuit să dicteze penalty, întrucât faultul comis de Scalvini a fost unul clar.

O finală Europa League liniștită pentru Istvan Kovacs, unde cel mai bun aliat al arbitrului român a fost Ademola Lookman, care a reușit un hat-trick. În prelungirile reprizei secunde, Kovacs nu a acordat un penalty clar pentru nemți, iar Pol van Boekel a rămas tăcut în cabina VAR”, a spus specialistul MARCA, Pavel Fernandez.

Final de la #EuropaLeague plácida para István Kovács, donde su mejor aliado ha sido Ademola Lookman con un hat-trick.
Ya en el añadido de la segunda parte no señaló un penalti claro para los alemanes, Pol van Boekel desde el VAR guardó silencio.#AtalantaLeverkusen pic.twitter.com/mqTf8O6ltK

În ultima perioadă, Pavel Fernandez l-a făcut praf pe Istvan Kovacs cu fiecare ocazie. Criticile îndreptate spre arbitrul român s-au intensificat mai ales după meciul dintre Barcelona și PSG, atunci când catalanii au fost eliminați în sferturile de finală ale Champions League, după eșecul suferit în fața parizienilor cu 1-4.

VIDEO Rezumatul partidei Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0