FC Midtiyalland - Sporting Lisabona FC Midtiyalland Europa League
Data publicarii: Joi 23 Februarie 2023, 21:51
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 22:22

Stefan Gartenmann (26 de ani), fundașul danez de la Midtjylland, a fost ghinionistul serii în Europa League.

Danezii au fost învinși clar pe teren propriu de Sporting Lisabona, scor 0-4, după ce în tur cele două echipe au remizat, 1-1.

La 3-0, Gartenmann a vrut să-i paseze portarului său, fără să se uite dacă acesta este ieșit din poartă. Acesta a trimis mingea pe jos, dar fix în acel moment goalkeeper-ul era la câțiva metri de poartă și nu a mai putut face nimic.

Autogolul a reamintit de execuția lui Bănel Nicoliță de pe ”Santiago Bernabeu”, din meciul Real Madrid - FCSB 1-0.

Coastes a fost cel care a deschis scorul pentru Sporting Lisabona în minutul 21. Pedro Goncalves a reușit ”dubla” cu reușitele sale din minutele 50 și 77, iar autogolul lui Gartenmann a stabilit scorul final al partidei.