Verdictul lui Cristi Balaj, dupa ce Anglia a primit un penalty controversat in semifinala cu Danemarca: "Trebuia sa lase jocul sa continue"

Anglia - Danemarca Cristi Balaj EURO 2020 EURO
Data publicarii: Joi 08 Iulie 2021, 10:23
Data actualizarii: Joi 08 Iulie 2021, 10:26

Anglia s-a calificat in finala EURO 2020, dupa ce a trecut de Danemarca in semifinale, scor 2-1 dupa prelungiri.

Rezultatul final al partidei de pe Wembley a fost stabilit in urma unei faze controvesate. In minutul 102, arbitrul Danny Makkelie  a acordat un penalty la intrarea lui Maehle asupra lui Sterling. Kane a executat lovitura de pedeapsa, insa Schemeichel a respins balonul. Din pacate pentru portarul danez, mingea a ajuns la atacantul englez, care a marcat.

Fostul arbitru Cristian Balaj, 49 de ani, in prezent predinte al Agenției Naționale Anti-Doping, a afirmat ca olandezul Danny Makkelie  a gresit atunci cand a dictat penalty în favoarea echipei lui Gareth Southgate.

"Recomandarea UEFA e ca arbitrii din camera VAR sa intervina atunci cand sunt convinsi ca a aparut o incorectitudine clara in careu. Pentru ca daca i-a scapat ceva arbitrului, sistemul VAR are posibilitatea sa intervina. Sa dea acea prezumtie de nevinovatie.

Pot aparea situatii, cum este si aceasta: avem doar o simpla atingere, care a fost interpretata ca penalty. Si nu a mai intervenit VAR-ul, considerand ca arbitrul a decis ca acel contact e suficient pentru penalty. Din punctul meu de vedere, trebuia sa lase jocul sa continue si VAR-ul nu ar fi intervenit, pentru ca nu a fost penalty! Suta la suta nu ar fi intervenit", a declarat, la Telekom Sport, Cristi Balaj.

In marea finala de la EURO 2020 se vor intalni Italia si Anglia. Meciul se va disputa duminica, 11 iulie, pe stadionul Wembley din Londra, si va fi transmis pe PRO TV si VOYO. De asemenea, partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro.