Atmosfera TRISTA in FINALA din grupa D: Franta 1-1 Anglia! 3 jucatori de la City, actorii principali ai meciului! VIDEO 3D

Franta Anglia Euro 2012
Data publicarii: Luni 11 Iunie 2012, 20:56
Data actualizarii: Luni 11 Iunie 2012, 23:39

Unul dintre cele mai asteptate dueluri de la Euro s-a jucat intr-o atmosfera incredibil de linistita. 3000 de englezi si doar 800 de francezi au fost in tribune pe Donbass Arena.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLURILE 3D

FRANTA: 1. Lloris - 2. Debuchi, 4. Rami, 5. Mexes, 3. Evra - 11. Nasri, 6. Cabaye, 18. Diarra, 15. Malouda, 7. Ribery - 10. Benzema
Rezerve: 16. Mandanda, 23. Carrasso, 13. Reveillere, 21. Koscielny, 22. Clicy, 8. Valbuena, 12. Matuidi, 14. Menez, 17. M'Villa, 19. Martin, 20. Ben Arfa, 9. Giroud
Antrenor: Laurent Blanc

ANGLIA: 1. Hart - 2. Johnson. 6. Terry, 15. Lescott, 3. Cole - 16. Milner, 4. Gerrard, 17. Parker, 20. Chamberlain - 11. Young, 22. Welbeck
Rezerve: 13. Green, 23. Butland, 12. Baines, 14. Jones, 18. Jagielka, 7. Walcott, 8. Henderson, 19. Downing, 9. Carroll, 21. Defoe
Antrenor: Roy Hodgson

FAZELE MECIULUI:

FINAL

M: Sincer, Franta mi s-a parut mai echipa decat Anglia! Au avut mai multe suturi pe poarta, dar englezii au portar bun!

'92: Cam asa a fost atmosfera din tribune - asta e suporterul de care va spuneam in min. 59 :)

'88: Ocazie mare pentru englezi - Milner trimite in careu pentru Young, Mexes reuseste sa blocheze. Este corner pentru Anglia.

'84: Benzema suteaza cu efect, spre vinclu, Gerrard intervine excelent si respinge cu capul

'83: «» Dubla schimbare la francezi: intra Ben Arfa si Martin, ies Cabaye si Malouda

'78: «» Intra Henderson, iese Parker

'77: «» Intra Defoe, iese Oxlade-Chamberlain

'69: Ribery intra in careu, are doi fundasi in spate si este nevoit sa intoarca pentru Malouda, care trimite o torpila de la 20 de metri, in blocajul lui Parker.

'64: Johnson trece de Malouda, intra in centru si trage puternic cu stangul, mult peste poarta

'59: Atmosfera foarte linistita pe stadion - sunt 3000 de englezi pe Donbass Arena si doar 800 de francezi - pe transmisie a fost un cadru cu un suporter al Frantei dormind linistit in tribuna :)

'54: Sansa mare pentru Franta - Evra intra in careu si centreaza in fata portii, mingea este respinsa in corner.

'51: Gerrard este blocat de Debuchy la marginea careului si cere fault. Arbitrul Nicola Rizzoli lasa jocul sa continue

'49: Mexes blocheaza o centrare a lui Milner. Primul corner pentru englezi in aceasta partida.

PAUZA | Franta 1 Anglia 1 | Prima repriza echilibrata, cu un plus totusi pentru Franta, care a avut o posesie mai buna si si-a creat mai multe ocazii. Golul Angliei a venit dupa o serie de ratari ale francezilor. Hart s-a remarcat in minutul 34 cu o parada de exceptie, insa a gresit, 5 minute mai tarziu, la golul lui Nasri. In prima repriza, jucatorii de la City au fost actorii principali - 3 dintre ei au fost implicati la cele doua goluri - Lescott, Nasri si Hart.
Statistica UEFA - posesie: Franta 58% - 42% Anglia

'44: Benzema ramane singur cu Hart, dar este blocat de portar in momentul sutului.

cypry: S-a vazut ca Franta joaca fotbal si se vede clar ca Anglia asteapta sta la cutie, pleaca pe contraatac, in schimb ce Franta construieste - cum s-ar zice, joaca fotbal.

'39: GOOOOL Franta! Nasri il invinge pe Hart cu un sut puternic, la coltul scurt, de la 18 metri

'34: Ce ocazie rateaza francezii!!! Nasri centreaza de pe partea dreapta, Diarra reia cu capul din 6 metri, insa Hart are un reflex absolut fantastic.

'33: ... Oxlade-Chamberlain vede cartonasul galben

'29: GOOOOL Anglia! Lovitura libera de pe dreapta, la 30 de metri. Gerrard centreaza in fata portii, Llorit ezita sa iasa si Lescott inscrie cu capul din 8 metri.

'25: Gerrard trimite o pasa pe culoar pentru Milner, insa mijlocasul lui City este surprins in pozitie de ofsaid.

'23: Nasri schimba in dreapta, Ribery incearca sa reia cu capul, dar este blocat de Terry

'20: Francezii sunt cei care controleaza jocul in acest moment. Benzema, Nasri si Ribery dau mari batai de cap defensivei engleze.

'14: Cea mai mare ocazie a meciului - Milner intra in careu, trece de Lloris... poarta este goala, Milner suteaza, dar mingea se opreste in plasa laterala.

'11: Nasri suteaza de la marginea careului, pe coltul scurt, mingea trece putin pe langa poarta lui Hart.

'10: Hart iese nesigur pe o centrare si scapa mingea. Fundasii englezi sunt atenti si reusesc sa indeparteze mingea.

'9: Actiune periculoasa pentru francezi - Ribery intra in careu, Benzema asteapta in centru, insa Ribery se complica si este blocat de Johnson.

'1: Atmosfera de pe Donbass Arena este incredibil de linistita pentru un asemenea meci. In tribune sunt doar 3000 de suporteri englezi

Arbitri (Italia): Nicola Rizzoli - Renato Faverani, Andrea Stefani

Sursa foto: Getty