Romania s-a calificat la EURO 2008!

Data publicarii: Miercuri 17 Octombrie 2007, 23:09
Data actualizarii: Miercuri 17 Octombrie 2007, 23:09
EUROPA SI-A DESCHIS PORTILE...

Romania a reusit sa sparga gheata. Dupa 8 ani de pauza, nationala Romaniei, in frunte cu Piturca, a reusit sa se califice la un turneu final. EURO 2008 isi deschide portile cu doua meciuri inainte de finalul preliminariilor.

Victoria cu amatorii din Luxemburg, 2-0, si ajutorul venit de la albanezi, care au incurcat Bulgaria (1-1), si au calificat Romania lui Piturca la Campionatul European, cu 2 etape inainte de finalul preliminariilor. Dica a avut prima sansa de gol a meciului in minutul 35 din lovitura libera, dar portarul gazdelor Gillet a respins. Un minut mai tarziu, Marica a trecut si el pe langa deschiderea scorului. Chemat de urgenta la nationala dupa meciul cu Olanda, Florentin Petre i-a luat tricoul lui Mutu cu numarul 10 si a deschis scorul in minutul 41. La reluare, arbitrul neamt Brych i-a refuzat aceluiasi Florentin Petre un penalty clar. Marica a facut 2-0 in minutul 60 dupa pasa decisiva a capitanului Chivu. Tot Chivu putea sa marcheze golul meciului, dar lobul sau s-a dus peste spre dezamagirea celor 2000 de romani prezenti in tribune. Luxemburg - Romania s-a terminat 0-2 si, dupa 8 ani de asteptare Romania va juca din nou la Campionatul European, indiferent de rezultatele din ultimele 2 meciuri cu Bulgaria, in deplasare, si cu Albania acasa. Romania conduce grupa G, cu 26 de puncte si e urmata la 3 puncte distanta de Olanda. Bulgaria a ramas pe 3 cu 19 puncte.