Portugalia 2-2 Polonia

Data publicarii: Duminica 09 Septembrie 2007, 18:02
Data actualizarii: Duminica 09 Septembrie 2007, 18:02
PORTUGALIA NU SE REGASESTE

Polonezii sunt in al noualea cer dupa 2-2 in Portugalia, in grupa A din preliminariile lui Euro 2008!

"E un rezultat fantastic", spune antrenorul polonezilor, olandezul Leo Beenhakker, dupa minunea de la Lisabona, unde trupa brazilianului Luis Felipe Scolari s-a facut din nou de rusine. ''Noi cand castigam?,'' intreaba ironic presa portugheza, satula de o noua deceptie, dupa 1-1 in Armenia.

Dupa marea surpriza, 2-1 la Varsovia, in octombrie anul trecut, polonezii au dat din nou lovitura iar presa din Portugalia anunta ca scanul lui Scolari se clatina serios.

Presati minute bune in propria jumatate, oaspetii au punctat primii, in minutul 44, cand jucatorul lui Mircea Lucescu de la Sahtior - Lewandowski - a profitat de respingerea gresita a lui Ricardo si a inscris pentru 1-0!

La cinci minute de la reluarea reprizei secunde, Maniche a readus linistea in tabara gazdelor dupa un contraatac fulger.

In minutul 73, golul vedetei lui Manchester, Cristiano Ronaldo i-a isterizat pe fanii portughezi. Bucuria n-a tinut mult insa...portughezii, care visau deja la primul loc in grupa au fost readusi cu picioarele pe pamant - colegul lui Sergiu Radu de la Wolfsburg, Jacek Krzynowek, a egalat cu un sut de la 30 de metri. Rezultatul final Portugalia - Polonia 2-2 l-a enervat la culme pe Luiz Felipe Scolari, care a spus ca a trait cea mai mare deziluzie de cand e pe banca Portugaliei.

Polonia e lider in Grupa A, cu 20 de puncte din 10 meciuri, in vreme ce Portugalia, cu un meci mai putin si 16 puncte, e pe trei in clasament, dupa Finlanda, care a facut 0-0 in Serbia.