Superb! Turcia, in semifinale cu Germania!

Croatia Euro 2008 Turcia EURO 2008
Data publicarii: Vineri 20 Iunie 2008, 21:24
Data actualizarii: Sambata 21 Iunie 2008, 00:56

Turcia s-a calificat in semifinale la Euro: 1-1 dupa 120 de minute si 3-1 la penaltyuri in fata Croatiei

Turcia rescrie istoria la Euro 2008, dupa ce s-a calificat in semifinale.

Meciul cu Cehia din Grupe s-a repetat, iar turcii au facut din nou senzatie in sferturi.

Dupa cele 90 de minute a fost 0-0, iar prelungirile s-au dus pana spre final, fara sa anunte ceva deosebit.

In minutul 119, Klasnic a rupt tribunele, marcand in poarta lui Rustu, insa turcia a aratat ca nimic nu se termina, pana cand arbitrul nu fluiera.

In minutul 122, Semih a inscris golul care a adus penaltyurile in acest sfert.

Luka Modrik a ratat primul penalty pentru Croatia, Arda Turan a inscris pentru turci, Srna a readus sperantele si Senturk a confirmat ca Turcia e favorita la calificare.

Dupa doua serii, Turcia conducea cu 2-1 in fata Croatiei.

Rakitic a ratat, spre disperarea a jumatate de stadion, iar Altintop a inscris. 3-1 pentru turci, iar penaltyul lui Petric era decisiv pentru croati. Mai raman sau nu in cursa spre semifinale.

A gresit un meci intreg, a scapat baloane, a sarit sub centrari si s-a pozitionat gresit. Rustu a sters toate greselile din cele 120 de minute, dupa ce a aparat ultimul penalty, executat de Petric, penaltyul care o trimite pe Turcia in semifinale la Euro, acolo unde Germania asteapta nerabdatoare.