Data publicarii: Joi 25 Martie 2010, 22:16
Data actualizarii: Joi 25 Martie 2010, 22:24

FC Brasov a castigat meciul de pe teren propriu cu FC Vaslui prin golul marcat de Ilyes in prima repriza si devine favorita la calificarea in finala.

Golul a fost marcat de Ilyes, in minutul 5, din careul mic, dupa o centrare a lui Savici, de pe partea stanga.

FC Brasov: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 15. Oros, 55. Diogo, 12. C. Ionescu - 14. Roman, 8. Grigore (18. Cristescu '63), 27. Maldarasanu (7. Munteanu '71), 24. Landauri (20. Voicu '81) - 10. Ilyes - 19. Savici. Antrenor: Viorel Moldovan.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 6. Gladstone, 3. Papp, 17. D. Sanmartean - 23. Pavlovici - 25. Delgado (7. Neagu '88), 8. Zmeu (30. Costin '74), 18. L. Sanmartean (31. Gheorghiu '46) - 80. Wesley - 13. Costly. Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene: Grigore '40, Diogo '59, Ilyes '66, Maldarasanu '70, Rui Duarte '87, Coman '90+4 / L. Sanmartean '19, Delgado '58, Milanov '82
Arbitri: Marius Avram (centru) - Octavian Sovre, Mircea Orbulet (asistenti) - Georgian Ionescu (rezerva).
Observatori: Nicolae Grigorescu si Hacic Garabet.

In minutul 75, antrenorul brasovenilor, Viorel Moldovan, a fost eliminat pentru proteste.

La meci au asistat 5.000 de spectatori.
Meciul retur va avea loc joi, 15 aprilie.

In cealalta semifinala, disputata miercuri, Dinamo Bucuresti - CFR Cluj, scor 1-1.

Finala Cupei Romaniei va avea loc la Iasi, in 26 mai.