Surpriză de proporții în Cupa României! Filiași o elimină pe UTA Arad și se califică în optimile competiției

Cupa Romaniei Filiași - UTA Laszlo Balint UTA Arad Cupa Romaniei
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 23 Septembrie 2021, 15:46
Data actualizarii: Joi 23 Septembrie 2021, 18:15

Azi au loc ultimele partide din 16-imile Cupei României. Urmărim și comentăm împreună pe www.sport.ro și pe www.facebook.com/sport.ro.

Filiași a reușit performața pe care CS Hunedoara a ratat-o aseară în prelungiri, când FCSB a câștigat cu 5-3, după ce a fost egalată de la 3-0.

Clubul din Liga 3 a învins-o pe UTA Arad, singurul gol al partidei fiind marcat de Vîlcică, în minutul 38, și s-a calificat în optimile Cupei României. Datorită acesti victorii, cei de la Filiași vor fi în urna A la tragerea la sorți, pentru că echipa pregătită de Balint se răgăsea în urna A.

• Laszlo Balint

Potențialele adverse ale clubului din Liga 3 în optimile Cupei României pot fi FC Voluntari, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Rapid, FC Buzău și FC Hermannstadt, care fac parte din urna B.

Filiași - UTA 1-0

Echipa din Liga 3 deschide scorul în minutul 38! Vîlcică profită de haosul din apărarea arădenilor, șutează puternic și îl învinge pe Balauru.

UTA, formație cu un start bun de sezon în Liga 1, întâlnește azi, de la ora 16:00, în deplasare, pe CSO Filiași, într-o partidă din 16-imile Cupei României.

Meciul cu gruparea din eșalonul al treilea va avea loc pe stadionul "Orășenesc" din Filiași.

Filiași - UTA, ora 16:00, în Cupa României

Antrenorul arădenilor, Laszlo Balint, a prefațat întâlnirea de azi.

„Filiași este o echipă  Liga 3-a, eșalon din care prea puține meciuri sunt televizate. Sper și cred că am făcut rost de toate informațiile necesare pentru a analiza în amănunt adversarul, dar până la urmă, în special în acest meci, depidem foarte mult de ceea ce facem noi, de cum vom controla jocul, sper eu din primul până în ultimul minut.

Din ceea ce am aflat despre ei, sunt o echipă destul de omogenă, care, din punctul meu de vedere, se va bate în partea susperioară a clasamentului seriei respective. Jos pălăria pentru ei că au ajuns până în această fază a competiției, eliminând o echipă bună de Liga 2-a, revenind pe tabela de scor după ce au fost conduși și demonstrând spirit. Până la urmă, de multe ori aici se echilibrează diferențele valorice. Nu degeaba cupele se numesc competițiile surprizelor, indiferent de țara în care se joacă”, a declarat Laszlo Balint.

Programul de azi din 16-imile Cupei României

ACSO Filiaşi – UTA Arad, ora 16:00

Ripensia Timișoara – Dinamo, ora 18:45

Universitatea Craiova – CFR 1907 Cluj, ora 21:30

S-au jucat până acum în 16-imile Cupei României

Fotbal Club Argeş – FC Botoşani 0-0, 4-2 d.pen.

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2 (Al. Popovici 44’ / Al. Stoica 61’, Nica 78’)

AFK Csikszereda – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez 45’)

Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara 0-1 (Oct. Ursu 62’)

CS Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş 0-0, 0-1 d. prel. (Yuri Matias 117′)

Fotbal Club Buzău – Academica Clinceni 1-1, 2-1 d. prel. (Ariel López 90′, Chică-Roșă 117′ / Chandarov 28′)

Asociaţia Club Sportiv CAO 1910 – AFC Hermannstadt 0-1 (Sîntean 83’)

Farul Constanţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (Bg. Mitrea 51′-pen.)

CS Hunedoara – FCSB 3-3, 3-5 după prel. (A. Vlad 59′, Hergheligiu 70′, Simon 83′ / I. Stoica 19′, 50′, Oaidă 30′, Muşi 94′, V. Gheorghe 97′)

ACS Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 (Alex Sahru 37′ / Alexandru Ilie 42′, Ricardinho 65′, Daniel Paraschiv 77′, Marius Briceag 87′)

CS Minaur Baia Mare – ACSM Politehnica Iaşi 3-1 (Alin Văsălie 13′, 65′, Mircea Donca 61′ / Alezandru Iulian Zaharia 39′)

ACS Petrolul 52 – U Craiova 1948 SA 0-1 (Torell Ondaan 52′)

CS Mioveni – FC Rapid 1923 0-0, 4-5 d.l.d.