Se cere demisia antrenorului și președintelui după meciul din Cupa României: "Umilință! Pleacă"

Corvinul Hunedoara Andrei Cordos Chindia Targoviste Vasile Miriuta Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:37
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:35

Chindia Târgoviște a pierdut meciul cu Corvinul Hunedoara, din grupa A a Cupei României, scor 0-2.

Cele două formații din Liga 2 s-au înfruntat la Hunedoara, iar Corvinul s-a impus cu 2-0 grație golurilor marcate de Marius Coman (4') și Alexandru Neacșa (60' - penalty). Chindia a jucat în inferioritate numerică din minutul 60, după ce portarul Iustin Popescu a văzut două galbene în interval de câteva secunde - unul pentru faultul care a produs penalty-ul, iar altul pentru proteste.

Se cere demisia lui Andrei Cordoș și Vasile Miriuță de la Chindia Târgoviște

Fanii Chindiei, dar și presa locală au reacționat dur după un nou rezultat modest al echipei. "0-2 cu Corvinul Hunedoara, în Cupa României. PLEACĂ!", a scris o pagină a suporterilor, atașând o fotografie cu președintele Andrei Cordoș.

Pe lângă Andrei Cordoș este vizat și antrenorul Vasile Miriuță, care a preluat echipa în urmă cu aproape șase săptămâni: "Demisia Cordoș Andrei, demisia Miriuță Vasile! Umilință la Hunedoara, 0-2 în Cupă, cu portarul eliminat din minutul 60", a scris publicația locală DB-Sport.

Tensiunile de la Chindia au pornit din momentul în care conducerea a decis să îl demită pe Dragoș Militaru și să îl aducă în locul său pe Vasile Miriuță.

Militaru (33 de ani) a preluat Chindia în vară, după retrogradarea în Liga 2, a înregistrat două remize și o victorie, iar ulterior a fost înlăturat de la echipă. Cu Vasile Miriuță pe banca tehnică, echipa din Târgoviște a înregistrat până acum trei victorii, două remize și două înfrângeri.

În Liga 2, Chindia ocupă locul 6 după 7 etape, cu 10 puncte acumulate. Pentru dâmbovițeni urmează meciul cu Csikszereda, sâmbătă, de la ora 11:00.