Robert Ilyeș revine în Giulești! Mesajul rapidiștilor înaintea primului meci oficial din acest an

Robert Ilyes Sepsi OSK Stadionul Giulesti Cupa Romaniei
Data publicarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 14:31
Data actualizarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 14:44

Rapidul și-a încheiat stagiul de pregătire din Antalya și este gata de primul duel din Superliga, după pauza de iarnă.

În prima confruntarea a acestui an, în Superliga, Rapid o va întâlni pe Sepsi OSK, echipa la care activează în momentul de față Robert Ilyeș, fost jucător al Rapidului.

Giuleștenii nu au uitat contribuția pe care acesta a avut-o la cea mai mare performanță a clubului giuleștean în ultimii 30 de ani, calificarea în „sferturile” Cupei UEFA, și i-au transmis un mesaj de mulțumire înaintea confruntării directe.

Robert Ilyeș (48 de ani) ocupă din 2019 funcția de antrenor secund la Sepsi Sfântu Gheorghe.

„Unul dintre cei mai inimoși rapidiști, Robert Ilyes, va reveni vineri în Giulești, la partida cu Sepsi.

Chiar dacă ne va fi adversar, nu putem decât să îl aplaudăm pe Robert, mijlocașul alături de care am luat un titlu de campioni (2003), dar și unul dintre cei care au evoluat în sezonul EuroFantastic (2006)!”, a fost mesajul giuleștenilor.

Rapid, două victorii și o înfrângere în Antalya

Rapid și-a încheiar stagiul de pregătire din Antalya cu două victorii şi o înfrângere. În primele două meciuri, formaţia alb-vişinie a învins cu 3-2 pe Sariyer SK, formaţie din liga a treia turcă, şi s-a impus cu 3-1 în faţa formaţiei Kecskemeti TE, a doua clasată din prima ligă a Ungariei. În utlima confruntare, giuleștenii au capitulat în fața cehilor de la Sigma Olomouc, scor 0-2.

FC Rapid va disputa primul meci oficial din 2023, vineri, 20 ianuarie, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, de la ora 20:00, pe teren propriu, în cadrul etapei a 22-a a Superligii.