RENASTEREA CRAIOVEI: Cupa dupa 25 de ani pentru Universitatea! Zlatinski si Baluta au ridicat trofeul! VIDEO PREMIEREA

Data publicarii: Duminica 27 Mai 2018, 23:22
Data actualizarii: Duminica 27 Mai 2018, 23:34

Craiova a castigat Cupa Romaniei, dupa 2-0 cu Hermannstadt. Click aici pentru VIDEO

CS Universitatea Craiova a cucerit Cupa Romaniei dupa o pauza de 25 de ani, duminica seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, gratie victoriei cu 2-0 (1-0) in finala cu echipa de liga secunda FC Hermannstadt.

Brazilianul Gustavo (30) si Alexandru Mitrita (58) au marcat golurile succesului formatiei din Banie, la editia cu numarul 80 a Cupei Romaniei.

Revelatia competitiei a inceput mai bine partida si a avut primele ocazii de gol, prin Tatar (3), care a tras din lovitura libera Tatar, putin pe langa poarta, si Dalbea (18) care a reluat cu capul alaturi de tinta.

Universitatea a deschis scorul prin Gustavo, cu un sut din marginea careului, la coltul lung (30). Pana la pauza, craiovenii si-au creat si alte ocazii de gol, dar Cabuz a respins sutul lui Zlatinski (34), iar Baluta (40), scapat singur spre poarta, a fost blocat in extremis. Zlatinski (40) a tras pe langa poarta.

FC Hermannstadt a avut o situatie cu potential, dar sutul lui Rusu (41), de la 30 de metri, s-a dus pe langa poarta.

In partea secunda, Petrescu a reluat peste poarta (52) din situatie buna.

Universitatea a marcat al doilea gol in min. 58, cand Baluta a scapat din nou singur spre poarta si l-a servit ideal pe Mitrita.

Baluta (77) a sutat peste poarta din careu, iar peste cateva zeci de secunde a fost blocat de portarul Cabuz in afara careului.

Universitatea si-a trecut in palmares al saptelea sau trofeu in Cupa Romaniei, dupa cele din 1977, 1978, 1981, 1983, 1991 si 1993.

In drumul sau catre trofeu, Universitatea le-a eliminat pe Sepsi OSK Sfantu Gheorghe (2-0), CS Afumati (3-2, dupa prelungiri), Dinamo (1-0) si FC Botosani (5-1 si 1-2).

Pana in finala, FC Hermannstadt a trecut de Industria Galda de Jos (3-1), FC Voluntari (1-0), Juventus Bucuresti (2-0), FCSB (3-0), Gaz Metan Medias (1-0 si 3-2).

Universitatea incheie astfel un sezon remarcabil, cu un trofeu dupa o pauza de 25 de ani si cea mai buna clasare in campionat (locul al treilea) dupa 23 de ani.

In Supercupa Romaniei, in iulie, la Craiova, Universitatea va infrunta campioana CFR Cluj.

CS Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 2-0 (1-0)
Au marcat: Gustavo Di Mauro Vagenin (30), Alexandru Mitrita (58).
Bucuresti, Arena Nationala: 30.642 spectatori
Cupa Romaniei - finala

Echipele
Universitatea Craiova: 51. Miodrag Mitrovic - 4. Razvan Popa, 6. Renato Kelic, 2. Tiago Ferreira - 27. Ivan Martic, 8. Alexandru Mateiu, 23. Hristo Zlatinski (capitan), 11. Nicusor Bancu - 7. Gustavo Di Mauro Vagenin (14. Dominik Glavina, 74), 10. Alexandru Baluta (30. Radoslav Dimitrov, 90), 28. Alexandru Mitrita (36. Andrei Burlacu, 84). Antrenor: Devis Mangia

Rezerve neutilizate: 49. Laurentiu Popescu - 5. Vladimir Screciu, 21. Fausto Rossi, 26. Andre Santos.

AFC Hermannstadt: 1. Catalin Cabuz - 91. Alexandru Coman, 27. Radu Crisan, 4. Ionut Stoica, 17. Daniel Tatar - 5. Razvan Dalbea (capitan; 8. Alexandru Curtean, 64), 15. Robert Boboc - 14. Andrei Hergheligiu (10. Cosmin Neagu, 69), 90. Bogdan Rusu, 7. Petrisor Petrescu - 89. Dragos Blanaru (44. Lucian Dumitriu, 77). Antrenor: Alexandru Pelici

Rezerve neutilizate: 12. Toma Niga - 6. Catalin Parvulescu, 24. Cristian Danci, 29. Mihai Stancu.

Arbitru: Marcel Birsan (Bucuresti); arbitri asistenti: Adrian Radu Ghinguleac (Bucuresti), Ciprian Florin Dansa (Satu Mare); arbitru de rezerva: Catalin Popa (Pitesti)

Observatori: George Ionescu (Bucuresti) - CCA, Octavian Goga (Brasov) - FRF
Cartonase galbene: Popa (2), Stoica (27), Zlatinski (42), Bancu (55), Hergheligiu (61), Kelic (61), Crisan (71), Coman (72), Baluta (73), Boboc (78).