Reacția presei din Ungaria, după ce Sepsi a spulberat-o pe CFR Cluj și s-a calificat în finala Cupei României

Sepsi OSK CFR Cluj Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 09:01
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 09:00

CFR Cluj a fost eliminată în semifinalele Cupei României, după ce a pierdut clar penultimul act cu Sepsi OSK, de la Sfântu Gheorghe, scor 0-3.

Fără șut pe poartă pe parcursul celor 90 de minute, CFR Cluj a fost de nerecunoscut la Sfântu Gheorghe, iar meciul a fost în mare măsură rezolvat din prima repriză. Păun (10') și Ștefănescu (29') au înscris, Burcă a fost eliminat în minutul 42, iar Cosmin Matei a ratat un penalty la faza imediat următoare.

În repriza secundă, Sepsi a controlat jocul și a mai marcat o dată, în minutul 83, prin Mario Rondon.

Publicația maghiară Nemzeti Sport s-a arătat surprinsă de faptul că CFR Cluj a fost "extrem de nemotivată" la partida de la Sfântu Gheorghe și a remarcat că Sepsi a învins echipa lui Dan Petrescu chiar cu "armele" campioanei.

"Sepsi s-a calificat în finala Cupei României pentru a treia oară în ultimii patru ani. Echipa din Sfântu Gheorghe a eliminat campioana CFR după un meci cu două penalty-uri.

S-a văzut clar și în tribune care a fost echipa mai interesată de acest meci. Abia câteva zeci de fani ai oaspeților au fost prezenți la meci, spre deosebire de cei aproape 6.000 ai lui Sepsi. Deși Dan Petrescu nu a folosit rezervele, echipa sa a intrat pe teren extrem de nemotivată.

În prima repriză, fotbaliștii lui Sepsi au învins-o pe CFR Cluj cu armele sale. După un contraatac, au surprins apărarea clujenilor, iar golul a venit după un corner, specialitate casei de la CFR. Sepsi a oprit apoi atacurile oaspeților, care au fost lipsiți de creativitate și a mai înscris o dată prin Marius Ștefănescu.

CFR, o echipă complet debusolată, putea să piardă clar încă de la pauză, însă Safranko a obținut un duel în duelul cu Burcă, însă Matei a nimerit bara de la 11 metri. Simone Scuffet a amânat al treilea gol la un alt penalty, al lui Ștefănescu, însă Mario Rondon a marcat după respingere", a scris Nemzeti Sport.

În finala Cupei României, Sepsi va înfrunta câștigătoarea din duelul U Cluj - UTA Arad. Covăsnenii au jucat în Conference League și în sezonul trecut, după câștigarea Cupei.

VIDEO Discursul din vestiar al lui Laszlo Dioszegi înainte de Sepsi - CFR Cluj 3-0